Νέα Σαλαμίνα-ΕΝΠ 1-2: Η αποβολή έφερε, εν τέλει, ανατροπή!

Η Ένωση πήρε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη (1-2) με ανατροπή κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Άνοιξε το σκορ ο Καμισοκό, το έφερε τούμπα με δράστες τους Γκαντό και Φελίπε το συγκρότημα του Φερέρ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και στο 10’ έγινε μια φάση που άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Βαρέλα έκανε δυνατό φάουλ πάνω στον Θεοδώρου, ο Δημητρίου με τη χρήση του VAR τον απέβαλε και έτσι η Νέα Σαλαμίνα έμεινε με δέκα.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμούς, παρά το ότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, είχαν τον έλεγχο και έφτιαχναν ευκαιρίες. Και ενώ έφτασαν κοντά στο 24’ με το τετ-α-τετ του Βάγκνερ, ήρθε ο Καμισοκό στο 26’ να νικήσει τον Γκατσέφσκι με δυνατή κεφαλιά. Την ασίστ ο Οσέι, ο οποίος μετά από λίγο έγινε αλλαγή λόγω αδιαθεσίας.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη των πρώτων 45’ αφού οι παίκτες του Σάββα Δαμιανού ούτε πως είχαν ένα παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο. Κρατούσαν μπάλα, κυκλοφορούσαν και έφταναν με αξιώσεις στα καρέ του Γκατσέφσκι.

Ενδεικτικό ότι μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Νέα Σαλαμίνα είχε 4 τελικές και η Ένωση μόλις 1.

Ο Φερέρ με την έναρξη της επανάληψης έριξε στο γήπεδο τους Ιρέπ και Γκαντό. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση, είχαν κατοχή και πλησίαζαν στην ισοφάριση. Το 1-1 ήρθε τελικά στο 65ο λεπτό με τον Γκαντό να πιάνει την κεφαλιά εντός περιοχής, να παραβιάζει την εστία του Βεσελόφσκι και να φέρνει το ματς στα ίσα. Τη μπαλιά έβγαλε ο Ιρέπ και οι δύο αλλαγές του προπονητή της ΕΝΠ συνεργάστηκαν αποτελεσματικά.

Μετά το γκολ η ΕΝΠ συνέχισε να πιέζει, ήταν καλύτερη όμως δεν είχε κατορθώσει να φτάσει στην ολική ανατροπή. Η είσοδος του Ντουβεντρού βοήθησε τη Νέα Σαλαμίνα που ανέβασε ρυθμό, απείλησε όμως δεν είχε τα αποθέματα να κάνει κουμάντο στο γήπεδο. Η κούραση ήταν κάτι παραπάνω από εμφανέστατη.

Τα λεπτά κυλούσαν, Γκαντό και Βεσελόφσκι μετά το 80’ ανάγκασαν τον Βεσελόφσκι σε δύο σπουδαίες επεμβάσεις όμως ο Φελίπε στο 85’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν του άφησε περιθώρια. Εξαιρετικό κτύπημα από το ‘’10’’ των βυσσινοί που με το 5ο του γκολ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και έφερε την ανατροπή.

Η Ένωση είχε αξιοποιήσει (έστω και με καθυστέρηση) το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στα εναπομείναντα λεπτά διαχειρίστηκε το προβάδισμα της. Το τελικό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου βρήκε νικήτρια την ομάδα του Φερέρ που πήγε στους 27 βαθμούς με αυτό το 1-2. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στους 29.

Επόμενο παιχνίδι για τους ερυθρόλευκους στο ‘’Αμμόχωστος’’ ως τυπικά φιλοξενούμενοι κόντρα στον Ερμή, ενώ η ΕΝΠ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Καρμιώτισσα.

Νεα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (88'Σιαθάς), Καμισοκό, Βαρέλα, Ντανίλο, Βάγκνερ (71'Ντουβεντρού), Οσέι (27'Μουστιβάρ), Τσουκαλάς (88'Πικής), Νικολάου (88'Μπρένο), Χριστοφόρου, Κονφέ.

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο (46'Ιρέπ), Ντένινγκ (89'Κοσμά), Θεοδώρου (46'Γκαντό), Μπαρμπόσα, Κοτσώνης (76'Κυριάκου), Πανός (62'Μαρκόφσκι), Μπάλαζιτς, Φελίπε, Νγκο.

Κίτρινες: Νικολάου, Τσουκαλάς / Πανός, Ντένινγκ.

Κόκκινη: Βαρέλα / -