Νίκη ηρεμίας από τον… πάγκο για Απόλλωνα και Πετράκη

Νικηφόρα, όπως και οι ανταγωνιστές του στην κούρσα του τίτλου, έκλεισε την α’ φάση του πρωταθλήματος ο Απόλλωνας, ο οποίος στο «Τσίρειο» κατέβαλε 2-1 την ΕΝΠ και θα εκκινήσει στα πλέι οφ με απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή.

Η εμφάνιση και η ήττα από την ΑΕΛ, οι τιμωρίες των Γιούστε, Νταμπό και ο τραυματισμός του Γιαννιώτα ώθησαν τον Γιάννη Πετράκη σε επτά αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Με εμφανή διάθεση για ένα γρήγορο γκολ οι «κυανόλευκοι» έκλεισαν τους «βυσσινί» στην περιοχή του Γκατσέφσκι, δεν δημιούργησαν ωστόσο τις προϋποθέσεις για την παραβίαση της εστίας τους.

Οι φιλοξενούμενοι, αντιθέτως, θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί, αν ο Θεοδώρου πλάσαρε εύστοχα στο τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς (21’). Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους καλύτερη ευκαιρία, όμως ο Γκατσέφσκι εξουδετέρωσε το σουτ του Μπίσεσβαρ.

Το σκηνικό δεν τροποποιήθηκε μετά την ανάπαυλα και ο Πετράκης έριξε διαδοχικά στο παιχνίδι τους Μάρκοβιτς, Μπένσοπ και Γκεριέ. Ο τελευταίος συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ, καθώς στο 69’ αξιοποίησε με κεφαλιά κόρνερ του Μπίσεσβαρ και άνοιξε το σκορ (69’).

Η Ένωση έφτασε στην ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα με τον νεοεισελθόντα Φελίπε να αξιοποιεί πέναλτι που δόθηκε μέσω VAR για χέρι του Ρομπέρζ σε κεφαλιά του Θεοδώρου. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν ήταν γραφτό να διαρκέσει, καθώς με τη σέντρα ο Μπένσοπ κέρδισε πέναλτι από τον Μπάλαζιτς και το μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ για το 2-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ         2-1 (21.02)

Γήπεδο: Τσίρειο

Σκόρερ: 69’ Γκεριέ, 82’ πέν. Μπένσοπ / 79’ πέν. Φελίπε

Διαιτητές: Κυριάκος Χριστοδούλου - Παύλος Γεωργίου, Χρίστος Ε. Χρίστου - Κωνσταντίνος Χρίστου

VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Όμηρος Τζιωρτζής

Κίτρινες: Κυριάκου, Σακέτι / Πανός, Μπάλαζιτς

ΑΠΟΛΛΩΝ (4-2-3-1): Γιοβάνοβιτς - Πέδρο, Κυριάκου, Ρομπέρζ, Βασιλείου - Ντένιτς, Σακέτι (58’ Μάρκοβιτς) - Παπουνασβίλι (58’ Μπένσοπ), Μπίσεσβαρ, Πίττας - Νταμπό (85’ Ματέι).

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (4-3-3): Γκατσέφσκι - Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Λούσερο - Κοσμάς (70’ Φελίπε) - Μπάρνι, Πανός (85’ Ουντόζι) - Γκάντο, Θεοδώρου - Ενγκό.