Στις δύο (ήττες-καρμπόν) τρίτη δεν χωρεί!

Το μοτίβο των τελευταίων πέντε αγωνιστικών που τον φέρνει να οδεύει από εντός έδρας νίκη σε εκτός έδρας ισοπαλία θέλει να σταματήσει ο Απόλλωνας.

Η συγκυρία κρίνεται συνολικά ως θετική, καθώς -πέραν της ψυχολογίας που προσέφεραν το 3-0 επί της ΑΕΚ και η επάνοδος στην κορυφή της βαθμολογίας- το ντέρμπι με την ΑΕΛ μόνον τύποις λογίζεται ως εκτός έδρας παιχνίδι.

Στους «κυανολεύκους» παρουσιάζεται η ευκαιρία να «πάρουν το αίμα τους πίσω» για την ήττα στον α’ γύρο, να αποσπαστούν στο +5 από τη συμπολίτισσα και να γίνουν το ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά στην α’ φάση, καθώς στην τελευταία στροφή υποδέχονται την ΕΝΠ.

Για τον Γιάννη Πετράκη το παιχνίδι της Δευτέρας έχει και μια πρόσθετη (προσωπική) ιδιαιτερότητα. Τόσο στον Ολυμπιακό όσο και στον Απόλλωνα (το πρόγραμμα το έφερε έτσι, ώστε) το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του ήταν κόντρα στην ΑΕΛ.

Και στις δύο περιπτώσεις γνώρισε την ήττα, με το ίδιο σκορ (1-2) και σενάριο… καρμπόν: ο αντίπαλος έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος, η ομάδα του ισοφάρισε λίγο μετά τα μισά του δευτέρου μέρους, αλλά ηττήθηκε με γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Και στα δύο παιχνίδια μάλιστα η ομάδα του Γιάννη Πετράκη είχε συνολικά καλύτερη εμφάνιση από την ΑΕΛ, αλλά έμεινε με άδεια χέρια, καθώς ήταν λιγότερο «κυνική».

Το… τρις εξαμαρτείν δεν υπάρχει ως επιλογή για τον Ρεθυμνιώτη τεχνικό.