Τριάστερος Εθνικός, στην... άβυσσο ο ΑΠΟΕΛ

Νέα κηδεία στο ΓΣΠ και οι όποιες ελπίδες για κατάληψη της 6ης θέσης εξανεμίστηκαν για τον ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι ηττήθηκαν από τον Εθνικό με 2-3, έμειναν στο -5 από την 6η θέση και θα πρέπει να συμβούν απίστευτα πράγματα για να τα καταφέρει.

Ο Εθνικός που έριξε τη χαριστική βολή στον αντίπαλο του, γύρισε το γκολ του Λουντέμο, με τους Μαϊντεβατς και Ζάκπα και παρά την αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ και το 2-2 (Κλωναρίδη), αντέδρασε και πήρε τη σπουδαία νίκη με δευτερο τέρμα του Ζάκπα. Δυο δοκάρια για τον ΑΠΟΕΛ με τον Λουντέμο, ένα για τον Εθνικό με τον Ντόλεζαλ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Απίστευτη εξέλιξη είχε το α’ ημίχρονο στο ΓΣΠ και ενισχυτικό αυτού είναι το ξεχωριστό στατιστικό που δημιούργησε το 1-2, με το οποίο ο Εθνικός πήγε στα αποδυτήρια κατά του ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι δέχθηκαν για πρώτη φορά στη φετινή περίοδο δυο γκολ στο 1ο 45λεπτο και οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δυο τέρματα επίσης για πρώτη φορά πριν την ανάπαυλα.

Πως ήρθε όμως αυτή η εξέλιξη; Ο ΑΠΟΕΛ μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο και στο 11ο εν μέσω διαμαρτυριών για επιθετικό φάουλ, άνοιξε το σκορ με τον Λουντέμο. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ, ο Ενσούε έδωσε στον Βινίσιους και αυτός στον Λουντέμο, με τον τελευταίο να σκοράρει με κοντινή προβολή. Το τέρμα εξετάστηκε για 5 λεπτά και αποφασίστηκε ότι δεν υπήρξε κάποια παράβαση.

Το γκολ αντί να βοηθήσει τον ΑΠΟΕΛ, πείσμωσε τον Εθνικό που με την πάροδο του χρόνου γινόταν καλύτερος, προειδοποίησε στο 22’ με τον Ντόλεζαλ, δεν λήφθηκε υπόψη και τιμώρησε. Στο 31’ ο Μαΐντεβατς πρόλαβε τον Σίλβα στην έξοδο και με κεφαλιά έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Μέχρι να καταλάβουν τι γίνεται οι γηπεδούχοι δέχθηκαν την ανατροπή. Η άμυνα των γαλαζοκιτρίνων ήταν σε ακόμη μια φάση εκτός λειτουργίας, ο Ζάκπα το εκμεταλλεύτηκε, πέρασε τον Σίλβα και σε κενό τέρμα έγραψε το 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με κλασικές ευκαιρίες για τον Εθνικό. Ο Ντόλεζαλ στο 47’ τράνταξε το δοκάρι του Σίλβα και στο 49’ ο Μαΐντεβατς εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ζόρζε, βγήκε σε τετ α τετ με τον Σίλβα, όμως, σουταρε έξω.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Εθνικός, το πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο 59΄. Ο Εφραίμ με τάκλιν κέρδισε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, έδωσε στον Ζαχίντ και ο τελευταίος με σέντρα βρήκε τον Κλωναρίδη στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 2-2.

Τρία λεπτά μετά οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή. Ο Ζαχίντ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπογκατίνοφ, ο οποίος ήταν εκτός εστίας. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι καλύτερος μετά την ισοφάριση και να ψάχνει το 3ο γκολ και το πλησίασε στο 70', όταν ο Λουντέμο μετά από κόρνερ του Ζαχίντ, έκανε την κεφαλιά και είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Ο Εθνικός σιγά σιγά ισορρόπησε το παιχνίδι, έχασε ευκαιρία με τον Ηλία και στο 86' ο Ζάκπα με μακρινό και αδύναμο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Σίλβα.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε για την ισοφάριση και έχασε τέσσερις ευκαιρίες, αλλά οι Ζαχίντ, Σιέλης, Λουντέμο (δοκάρι) και Κατσαντώνης, δεν βρήκαν το στόχο, με τον Εθνικό να αντέχει και να πανηγυρίζει την τεράστια νίκη.