ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση: «Κόλλησαν» και έχασαν βαθμούς

ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση «κόλλησαν» στο 0-0 και έχασαν δυο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν στο πρωτάθλημα. Από τη μια ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία να πιάσει εξάδα και η Ανόρθωση να μειώσει ξανά τη διαφορά από την κορυφή.

Ο ΑΠΟΕΛ πάει στους 24 βαθμούς και ανεβαίνει στην 7η θέση, ενώ η Ανόρθωση πάει στους 40 (στο -3 από την κορυφή με περισσότερο παιχνίδι από τον Απόλλωνα) και μένει στην 4η .

Σε γενικές γραμμές το ντέρμπι ήταν κακό ποιοτικά με τις δυο ομάδες να χάνουν από μια κλασική ευκαιρία. Μια με Εφραίμ ο ΑΠΟΕΛ, μια με Ελουντού η Ανόρθωση.

Στο 80ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι, ωστόσο μετά από έλεγχο στο VAR ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ προηγουμένως από τον Ενσούε.

Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ, καλό 5λεπτο από την Ανόρθωση

Σε γενικές γραμμές ο ΑΠΟΕΛ είχε καλύτερη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ βρήκε και την κλασική ευκαιρία με τον Εφραίμ στο 42’. Από την άλλη η Ανόρθωση είχε ένα καλό 5λεπτο (35-40), στο οποίο βρήκε τρεις ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν με δυο εκτελέσεις φάουλ και από το πλασέ του Εφραίμ στο 42΄το οποίο εξουδετέρωσε ο Λόρια.

Μπήκε καλύτερη η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έψαξε να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Ουζόχο. Η ομάδα του Κετσπάγια απείλησε στο 50’ με Κβιλιτάια, ενώ από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ περίμενε στο δικό του γήπεδο με στόχο να κρατήσει το μηδέν στην πίεση που έβαλαν οι φιλοξενούμενοι.

Δοκάρι για την Ανόρθωση

Στο 85ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί μετά από σουτ του Ελουντού, το οποίο κατέληξε στο δοκάρι.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ζόρζε, Σιέλης, Γουήλερ, Ενσούε, Λουντέμο, Σατσιάς (61’ Μπερν), Ζαχίντ, Εφραίμ (73’ Ντε Βινσέντι), Ντονγκαλά (88’ Ανουάρ), Σαχάρ (61’ Γκάρνερ)

Ανόρθωση: Λόρια, Ρισβάνης, Βργκότς, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Κορέια, Μπουσούλατζιτς, Χουσμπάουερ, Μίχα(61’ Χριστοφή), Καλτσάς (61’ Ελουντού), Κβιλιτάια