(Χ)ωρίς νικητή το ντέρμπι του Τσιρείου

Σε εξ-αναβολής παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Απόλλωνας και Ομόνοια μετά από ένα μέτριο παιχνίδι έμειναν στο 0-0. Ένα αποτέλεσμα που αφήνει ικανοποιημένο τον Απόλλωνα αφού παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +3 από την Ομόνοια.

Σε ένα πρώτο μέρος το οποίο θα ξεχαστεί πολύ εύκολα Απόλλωνας και Ομόνοια δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί μπροστά από τις δυο εστίες.

Η Ομόνοια μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας με αυτή να φτάνει ακόμη και στο 59% με το τέλος του πρώτου μέρους ωστόσο μόνο μια καλή φάση είχε και αυτή με ένα σουτ του Λοίζου.

Στο 28ο λεπτό ο νεαρός άσος της Ομόνοιας πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο και από το ύψος της περιοχής του Δημητρίου έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του.

Τρεις καλές ευκαιρία για τον Απόλλωνα χωρίς ωστόσο να καταλήγουν στον στόχο. Στο 24ο λεπτό και στο 42ο ο Πίττας έκανε το σουτ με την μπάλα να πηγαίνει έξω. Μάλιστα στο 24ο λεπτό από το ύψος του πέναλτι σημάδεψε λάθος ο επιθετικός του Απόλλωνα και στο 42ο λεπτό δοκίμασε από το ύψος της περιοχής να νικήσει τον Φαμπιάνο χωρίς αποτέλεσμα.

Αυτές ήταν και οι καλύτερες στιγμές του πρώτου μέρους.

Πολύ δυνατά μπήκε στο β’ μέρος η Ομόνοια. Στο πρώτο τέταρτο του β’ ημιχρόνου η ομάδα του Χένινγκ Μπέργκ κατηφόρισε προς την εστία του Δημητρίου και δημιούργησε τις ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 52ο λεπτό ο
Κούσουλος έκανε την παράλληλη μπαλιά και πριν η μπάλα φτάσει στον Τιάγκο ο Γιούστε την έστειλε σε κορνερ. Δυο λεπτά αργότερα στο 54ο λεπτό ο
δυνατό σουτ του Τζιωνή η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κορνερ.

Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα στο β’ μέρος ήρθε στο 66ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Πέδρο να διώχνει εντυπωσιακά ο Φαμπιάνο την μπάλα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0 και τον Απόλλωνα να μένει στην κορυφή και στο +3 από την Ομόνοια.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Χάμπος, Πίττας, Πέδρο, Γιαννιώτας (59’ Βασιλείου), Ματέι (83’ Ταμπό), Ντιγκινί.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Τζιωνής (86’ Μποτεάκ), Λοΐζου (86’ Ντούρις), Ασάντε.

Κίτρινες: Χάμπος, Βασιλείου / Ασαντέ