Μια αγωνιστική… της ανατροπής

Στα 5 από τα 6 παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής (εκκρεμεί το σημερινό ανάμεσα σε Πάφο και Ολυμπιακό), είχαμε ανατροπές αποτελεσμάτων και στα 4 είχαμε ολική ανατροπή.

Η αρχή πήγε να γίνει στον αγώνα της ΕΝΠ με την Καρμιώτισσα ωστόσο έμεινε στην μέση. Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ προηγήθηκε στο σκορ με τον Μπαραγκάν στο 28ο λεπτό με την ΕΝΠ να ισοφαρίζει με τον Θεοδώρου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και να γυρίζει τα εις βάρος της δεδομένα στο 85ο λεπτό με τον Μαρκόφσκι. Ωστόσο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η ομάδα της Λεμεσού πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Μαλεκκίδη.

Στο Αμμόχωστος ο Ερμής προηγήθηκε της Νέας Σαλαμίνας με γκολ του Κύπρου στο 38ο λεπτό. Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η ομάδα του Σάββα Δαμιανού γύρισε τον αγώνα. Αρχικά ισοφάρισε στο 82ο λεπτό με αυτογκόλ του Σιντιμπέ και πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις με γκολ του Θωμά Νικολάου.

Στο Μακάρειο ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε της Δόξας μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ντε Βινσέντι. Αλλά η ομάδα του Κώστα Σακκά ισοφάρισε στο 26ο λεπτό με τον Σαντίκ με τον Φιλανδό να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με πέναλτι στο 75ο λεπτό.

Στο ΓΣΠ ο Απόλλωνας προηγήθηκε της Ομόνοιας μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Ντιγκινί. Ωστόσο ο Τιάγκο στο 25ο λεπτό ισοφάρισε για τους πράσινους σε 1-1 και στο 65ο ο Σάλαϊ στην προσπάθεια του να σταματήσει επιθετική προσπάθεια της ομάδας του Χένιγνκ Μπέργκ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 2-1.

Ανατροπή και στο Τσίρειο με την ΑΕΚ να παίρνει κεφάλι στο σκορ επί της ΑΕΛ με τον Ακοράν στο 16ο λεπτό. Ο Μπάμπιτς ισοφάρισε για την ΑΕΛ στο 36ο λεπτό σε 1-1, ο Ντανίλο στο 59ο λεπτό έκανε το 2-1 και πάλι ο Μπάμπιτς στο 62ο λεπτό πέτυχε το 3-1 για τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού.