Ανατροπή κορυφής και το εντός έδρας αήττητο καλά κρατεί!

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι που έγινε στο Τσίρειο, αφού επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 3-1. Προηγήθηκαν οι Λαρνακείς με τον Ακοράν, δύο γκολ του Μπάμπιτς και ένα του Ντανίλο έφεραν την ανατροπή. Η νίκη αυτή φέρνει τους γαλαζοκίτρινους στην κορυφή με 37 βαθμούς.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη φάση καθώς ο Ναράνχο από πλευράς ΑΕΚ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βοζίνια, καθυστέρησε και έδωσε το δικαίωμα στην άμυνα της ΑΕΛ να διώξει τον κίνδυνο.

Και ενώ οι πρώτες στιγμές στο Τσίρειο έδειχναν ένα αναγνωριστικό ματς με συνοχή στο ανασταλτικό κομμάτι, οι κιτρινοπράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό. Ο Ακοράν μετά από σέντρα του Φερνάντεζ πλάσαρε εύστοχα και έτσι είχαμε το 0-1.

Η εξέλιξη αυτή αφύπνισε της ΑΕΛ που βγήκε μπροστά, κράτησε μπάλα και από τα άκρα με Τόρες και Ντανίλο επιχειρούσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Τόνιο.

Στο 28ο λεπτό έστειλε το πρώτο μήνυμα δια ποδός Αντωνίου, όμως ο πορτιέρο της ΑΕΚ είχε την απάντηση. Κάτι που δεν είχε στο 36’ και στην κοντινή προβολή του Μπάμπιτς μετά από παράλληλη μπαλιά του Ριέρα.

Η φάση αυτή έφερε το ματς ξανά στην ισοπαλία και με το 1-1 οι δύο ομάδες έμελλε να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Να σημειώσουμε πως στο 39’ ο Σωφρόνης Αυγουστή έκανε την πρώτη του αλλαγή, αφού απέσυρε τον Σπιρόφσκι και έβαλε στη θέση του τον Χάουγκεν.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους γαλαζοκίτρινους να μπαίνουν πιο δυνατά, να ψάχνουν ένα δεύτερο γκολ και στο 59’ τα κατάφεραν με τον Ντανίλο. Πανηγυρίστε έξαλλα το τέρμα από την ΑΕΛ, ενώ να σημειώσουμε πως στην ΑΕΚ ζήτησαν επιθετικό φάουλ και για αυτό είδε την κίτρινη ο προπονητής της Σωφρόνης Αυγουστή.

Ο Μπάμπιτς στο 62’ πλάσαρε με προβολή τον Τόνιο και με το 2ο του προσωπικό γκολ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στου γηπεδούχους.

Η ΑΕΛ στη συνέχεια έκανε διαχείριση του σκορ, η ΑΕΚ όσο και να προσπαθούσε δεν δοκίμαζε σοβαρά τις δυνατότητες του Βοζίνια και έτσι κυλούσαν τα λεπτά στο Τσίρειο.

Στην εξίσωση μπήκε και η κούραση, ο Σωφρόνης είχε κλείσει τις αλλαγές του μετά το 2ο γκολ του Μπάμπιτς και ο Κέρκεζ σιγά σιγά και αυτός έκανε τις τροποποιήσεις του.

Ο χρόνος που περνούσε δεν άλλαζε κάτι και το 3-1 φαινόταν ότι θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι.

Στο 90+4’ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Χάουγκεν και ο Μαέ σημάδεψε το δοκάρι με τον Τόνιο να πέφτει από την άλλη και απώλεσε την ευκαιρία να προσθέσει το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ. Στην ίδια φάση, ο γυμναστής των γηπεδούχων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά και το 3-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα μετά το τριπλό σφύριγμα της λήξης από τον Νικόλα Νεοκλέους.

Αήττητη η ΑΕΛ στην έδρα της, έχει το 8 στα 8 και πάτησε κορυφή με 37 βαθμούς. Στον αντίποδα η ΑΕΚ έμεινε στους 29.