Αφεντικό στα ντέρμπι και στο -1 η Ομόνοια!

Η Ομόνοια συνεχίζει την τρελή της πορεία στο πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε και τον Απόλλωνα με 2-1 πετυχαίνοντας την 6η της σερί νίκη. Οι πράσινοι κέρδισαν άλλο ένα ντέρμπι και με την αντεπίθεση διαρκείας που κάνουν, έφτασαν στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας!

Η ομάδα του Μπεργκ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (2’ με Ντιγκινί), αλλά έκανε σπουδαία ανατροπή με Τιάγκο (25’) και αυτογκολ του Σάλαι (65’).

Με την 6η της νίκη σε ντέρμπι, η Ομόνοια έφτασε στο -1 από την κορυφή (36 ο Απόλλωνας, 3 η Ομόνοια)και φωνάζει ότι μετά το τέλος της Ευρωπαϊκής της πορείας μπορεί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Ο

Αιφνιδίασε με Ντιγκινί

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πολύ δυνατά το ντέρμπι και αιφνιδίασε την Ομόνοια. Στην πρώτη του φάση στο 2ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με τον Ντιγκινί να σκοράρει το 10ο του φετινό γκολ και να βάζει τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ.

Ισορρόπησε και ισοφάρισε

Η Ομόνοια δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο με την πάροδο του δρόμου βρήκε τα πατήματα της. Οι πράσινοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στην πρώτη τους ευκαιρία με τον Τιάγκο να πιάνει ένα πανέμορφο σουτ του 25’ και να κάνει το 1-1. Στη συνέχεια οι πράσινοι ήταν καλύτεροι έψαξαν την ανατροπή, ωστόσο δεν βρήκαν ευκαιρίες για να το πετύχουν με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-1 μέχρι το ημίχρονο.

2-1 με αυτογκολ

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε μεγάλη ευκαιρία με δοκάρι στο 47ο λεπτό. Η Ομόνοια μπήκε μουδιασμένα, ωστόσο με την πάροδο του χρόνου ισορρόπησε και ήταν και πάλι καλύτερη. Εκεί που έδειχνε να ανεβάζει στροφές, βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με αυτογκολ του Σάλαι στο 65ο λεπτό μετά από σέντρα του Λέζιακς.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Σεχού, Κούσουλος, Βιτορ, Τιάγκο, Παπουλής(83’ Ντούρις), Τζιωνής, Ασαντέ (89’ Χούμποτσαν)

Απόλλωνας: Δημητρίου, Γιούστε, Πέδρο, Σάλαϊ, Βασιλείου(87’ Γκακπέ), Ντένιτς (69’ Χάμπος), Κατελάρης, Πίττας, Γιαννιώτας, Ντιγκινί, Νταμπό (69’ Μπένσποπ)