Με Τζιωνή σούπερ σταρ και στο -6

Σε προσωπική υπόθεση μετέτρεψε το παιχνίδι με την Πάφο ο Μαρίνος Τζιωνής. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός σκόραρε και τα δυο τέρματα της Ομόνοιας στη νίκη με 2-1 στο ΓΣΠ και την ανέβασε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς και στο -6 από την κορυφή. Επιπρόσθετα, οι πράσινοι έσπασαν το αήττητο σερί των οκτώ αγώνων της Πάφου, η οποία έμεινε στην 7η θέση με 20 βαθμούς. Την ερχόμενη Παρασκευή η Ομόνοια θα φιλοξενηθεί από την Καρμιώτισσα και την ίδια ημέρα η Πάφος από την Ανόρθωση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου ήταν η Ομόνοια. Οι πράσινοι μπήκαν με διάθεση να κάνουν το παιχνίδι τους και το πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό. Είχαν τον έλεγχο, κρατούσαν την μπάλα, δημιούργησαν και σκόραραν με τον Τζιωνή στο 14ο λεπτό. Προηγήθηκαν δυο μεγάλες αποκρούσεις του Ρούτκο, σε σουτ του Τζιωνή και το εξ επαφής του Τιάγκο, όμως, στην επιστροφή της μπάλας ο Κύπριος διεθνής έκανε το σουτ για το 1-0.

Η Ομόνοια συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 41’ άγγιξε το 2-0, ωστόσο το δυνατό σουτ του Τζιωνή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ρούτκο.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι πράσινοι θα πήγαιναν με προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ήρθε η ασυνεννοησία στην άμυνα της Ομόνοιας η ισοφάριση. Στο 45+1’ ο Πάντσιον εκμεταλλεύτηκε το λάθος και με σουτ από τα όρια της περιοχής έγραψε το 1-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν μέτριος, με τις φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες να είναι ελάχιστες. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη, όμως, από τη στιγμή που η Πάφος ισοφάρισε, έκλεισε πολύ καλά τους χώρους στην άμυνα και είχε ως μοναδικό στόχο να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Ο χρόνος περνούσε χωρίς φάσεις και όλα έδειχναν ότι το πλάνο του κ. Μιχαϊλένκο θα δικαιωνόταν, ωστόσο ο Τζιωνής το πήρε πάνω του και μετέτρεψε το παιχνίδι σε προσωπική υπόθεση. Ο Κύπριος διεθνής στο 78’ έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά και με κοντινή προβολή, έβαλε εκ νέου την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η διαχείριση πλέον ήταν εύκολη απέναντι σε μια ακίνδυνη Πάφο. Έτσι το τριπλό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου βρήκε τους πράσινους να πανηγυρίζουν μια δίκαιη και πολύτιμη νίκη.