Εύκολα η Πάφος τη Δόξα 2-0 και στην 5η θέση οι Παφίτες!

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Πάφο μετά την πρόσφατη ισοπαλία στος "Τάσος Μάρκου", κερδίζοντας τη Δόξα με 2-0 σε αγώνα της 12ης αγωνιστικής. Σκόρερ οι Βαλακάρι και Ράκελς. Η Παφιακή ομάδα έφτασε στους 18 βαθμούς και στην 5η θέση αφήνοντας πίσω της ΑΕΚ, Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ. Η Δόξα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 9 ποδοσφαιριστές μετά από αποβολές των Εγγλέζου και Κάρλος.

Εικόνα αγώνα:
Σ' ένα γεμάτο ημίχρονο με καλύτερες και πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για τη γηπεδούχο ομάδα, Πάφος και Δόξα οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ, με την ομάδα του Μιχαιλένκο να ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης.

Ένας γρήγορος ρυθμός στον αγώνα, με τον εξαιρετικό ωστόσο Ανδρέα Παρασκευά από πλευράς Δόξα, να κρατά το μηδέν για την ομάδα του. Αρχικά είχε μία τεράστια διπλή απόκρουση σε σουτ τον Αουρέλιο και Τόρες, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε άλλη μία απόκρουση στο κοντινό πλασέ του Κούζικ. Η Δόξα που δεν είχε ξεκάθαρη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, αρκέστηκε στο ν' αμυνθεί καλά και να διατηρήσει το μηδέν.

Η τελευταία φάση ανήκε ξανά στην Πάφο με τον Βαρέλλα από κοντά να στέλνει την μπάλα εκτός. Στο 61' του β' ημιχρόνου η Πάφος βρέθηκε μπροστά στο σκορ με σκόρερ τον Βαλακάρι από τα 11 βήματα, ενώ είχε προηγηθεί αποβολή του Νικόλα Εγγλέζου, αφού λειτούργησε ως τερματοφύλακας στην περιοχή, αποκρούοντας με τα χέρια. Ένα γκολ που δικαιούταν η ομάδα της Πάφου βάση της εικόνας της. Τα πράγματα για τη Δόξα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο όταν ήρθε και δεύτερη αποβολή με τον Λούις Κάρλος.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει με τον Βαλακάρι να γυρίζει από δεξιά στον Ράκελς ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα γκολ για την Πάφο για το τελικό σκορ στο "Στέλιος Κυριακίδης".

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Βαρέλα, Κβίτα, Μπεριγκό (46΄Ράκελς), Τόρες (62΄ Μέρφι), Κούζικ (89΄ Φυλακτού), Φορ, Αουρέλιο (89΄ Λελιούκιν), Βαλακάρι (89΄ Ανγκούλο), Πάντσεον

ΔΟΞΑ: Παρασκευά, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (76΄ Γκίλσον), Μουκτάρης, Ολιβέιρα (88΄ Άδωνη), Οικονομίδης, Λούις Κάρλος, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Φιρμίνο (82΄ Κωμοδίκης), Κίκας (72΄ Καραμόκο)

Το 1-0 της Πάφου από τα 11 βήματα (video)

Αρκουδάκια στην εξέδρα του 'Στέλιος Κυριακίδης' (pics)

Η εξέλιξη:

ΤΕΛΙΚΟ: Πάφος-Δόξα 2-0

Τεράστια ευκαιρία για το 3-0 για την Πάφο με τον Ράκελς στις καθυστερήσεις, μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα της Δόξας έστειλε τη μπάλα εκτός

86' ΓΚΟΛ για τη Πάφο και 2-0 με τον Ράκελς

80' Σουτ από τον Βαρέλα, η μπάλα αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Παρασκευά

Αρκετά δύσκολα τα πράγματα για τη Δόξα που αγωνίζεται με αριθμητικό μειονέκτημα

64' Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για Λούις Κάρλος, με τη Δόξα να συνεχίζει με 9 ποδοσφαιριστές!

61' Ο Βαλακάρι αναλαμβάνει την εκτέλεση και 1-0 για την Πάφο

Πέναλτι για την Πάφο μετά από χέρι και κόκκινη κάρτα σε Εγγλέζου

56' Φάουλ για τη Δόξα, εκτελείται τίποτα το ιδιαίτερο στο παιχνίδι

Χωρίς τελική στην επανάληψη, το 0-0 παραμένει

Εναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ και 0-0

Ο Λούις Κάρλος μπαίνει στην περιοχή, οι αμυνόμενοι της Πάφου του παίρνουν τη μπάλα, προτού φτάσει προς τον Ρούτκο

41' Έτοιμος ο Μπεριγκό για το σουτ, ο Μουκτάρης του κλέβει τη μπάλα

26' Τεράστια ευκαιρία για τη Πάφο με τον Βαρέλα, με τον Παρασκευά να παρακολουθεί την μπάλα να περνάει εκτός προς ανακούφιση του

22' Μακρινό σουτ από τον Οικονομίδη μετά από εκτέλεση φάουλ, τίποτα ανησυχητικό για Ρούτκο

16' O Βαλακάρι μόνος απέναντι στον Παρασκευά, ο Κύπριος τερματοφύλακας διαβάζει γρήγορα τη φάση και τρίτη απόκρουση από τον ίδιο

10' Μόνος με τον τερματόφυλακα ο Κούζικ, ο Παρασκευά αποκρούει σε κόρνερ πριν η μπάλα καταλήξει σε κόρνερ

8' Μεγάλη διπλή απόκρουση από τον Παρασκευά της Δόξας στην πρώτη τελική της Πάφου. Πρώτα απέκρουσε το δυνατό σουτ του Αουράλιο και στην εξέλιξη της φάσης απέκρουσε εξ’ επαφής το πλασέ του Τόρες

4' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι και είναι για τη Δόξα, διώχνουν με κεφαλιά οι αμυνόμενοι

Έναρξη του αγώνα

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων τήρησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα

Οι συνθέσεις:

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Βαρέλα, Κβίντα, Μπεριγκό (46' Ράκελς), Τόρες (63' Μέρφι), Κούζικ, Φουρ, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Πάντσεον

Δόξα:  Παρασκευά, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (77' Γκίρσον), Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Λούις Κάρλος, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Φιρμίνο, Κίκας (74' Καραμόκο)