Διπλό με Κλωναρίδη για το καλύτερο φετινό ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποιώντας την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, κέρδισε με 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος», με τον Βίκτωρα Κλωναρίδη (40’, 64’ και 78’) να πετυχαίνει το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του.

Η ομάδα του Μικ Μακάρθι δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, φτάνοντας τους 16 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Με αυτό το τρίποντο, ο ΑΠΟΕΛ ισοβαθμεί στην 5η θέση της βαθμολογίας με ΑΕΚ και Ομόνοια.

Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να μπει στο παιχνίδι και γνώρισε την 8η φετινή ήττα. Οι ερυθρόλευκοι έμειναν στους 8 βαθμούς.

25λεπτο από μια μεγάλη φάση

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να αιφνιδιάσει τη Νέα Σαλαμίνα, η οποία με την πάροδο του χρόνου ισορρόπησε. Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 17’ με τον Κλωναρίδη, ο οποίος από πολύ ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα έξω. Στο 25ο λεπτό, η Νέα Σαλαμίνα απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες με τον Σίλβα να κάνει μεγάλη απόκρουση στο φάουλ του Κρεάν.

Έβγαλε φάσεις και βρήκε ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και κατάφερε στο 39ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Κλωναρίδη. Μετά από έξυπνη πάσα του Ατζίλι, ο Ελλαδίτης επιθετικός πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 0-1.

Δυνατά ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, 0-2 με Κλωναρίδη

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 52ο λεπτό με τον Ατζίλι. Ο Ισραηλινός έχασε διπλή ευκαιρία, με τον Βεσελόφσκι αρχικά και τον Σανκόφ στη συνέχεια να αποσοβούν το 0-2. Στο 63ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ εξαργύρωσε την καλή του εμφάνιση και με τον Κλωναρίδη έκανε το 0-2.

Χατ τρικ ο Κλωναρίδης

Στο 78’ ο Κλωναρίδης πέτυχε και τρίτο γκολ και οδήγησε τον ΑΠΟΕΛ στο μεγάλο διπλό επί της Νέας Σαλαμίνας.