Επιτέλους νίκη με Μερκή και Ζαχίντ

Επιτέλους νίκη για τον ΑΠΟΕΛ! Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν με 2-0 τη Δόξα και κέρδισαν μετά από περισσότερο από δυο μήνες (τελευταία νίκη στις 20 Σεπτεμβρίου) και ανέβηκαν στους 13 βαθμούς και στην 9η θέση.

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε την πρώτη του νίκη με τον Μακάρθι στον πάγκο και πλέον καλείται να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, έτσι ώστε να καλύψει το χαμένο έδαφος μετά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Τα γκολ πέτυχαν οι Μερκής στο 57’ και Ζαχίντ στο 65’.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες, ούτε καλό ρυθμό, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ζητούμενο που ήταν η επιστροφή στις νίκες. Από την άλλη η Δόξα μένει στους 14 βαθμούς και στην 8η θέση.

Το LIVE ΕΔΩ.

Πρώτη καλή φάση στο 39’!

Ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου ήταν κακός, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια, αλλά είχε ουσιαστικά ανούσια κατοχή. Η ομάδα του Μακάρθι δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς την περιοχή της Δόξας και είχε απλά την κατοχή της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν εξαιρετική αμυντική λειτουργία.  Στο 39ο λεπτό ήρθε η καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, με το πλασέ του Ντονγκαλά να φεύγει λίγο έξω. Αυτή ουσιαστικά ήταν η μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο!

1-0 με Μερκή

Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με τον Γιώργο Μερκή μετά από στημένη φάση να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά στο 57’.

Πέναλτι και 2-0

Ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του με τον Γκάγιας Ζαχίντ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Στο 65ο λεπτό ο Ζαχίντ ευστόχησε από τα 11 βήματα και έδωσε γερό προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ.