Οι νυν τα έχαναν, ο πρώην το έβαλε: πρώτη ήττα για την Ομόνοια!

Και στο δεύτερο παιχνίδι πρωταθλήματος μετά από αναμέτρηση στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ η Ομόνοια έμεινε «άσφαιρη» και αυτή τη φορά, σε αντίθεση με το εντός έδρας 0-0 κόντρα στην ΕΝΠ, έμεινε και με άδεια χέρια, καθώς υπέκυψε 1-0 στον Ολυμπιακό.

Στο «Μακάρειοι» οι «μαυροπράσινοι» υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα της στη σεζόν με σκόρερ τον Κρίστιαν Μανρίκε, ο οποίος τέθηκε για πρώτη φορά αντιμέτωπος της ομάδας, της οποίας είχε φορέσει τη φανέλα την περίοδο 2018/19.

Το παιχνίδι άρχισε με μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: από κάθετη πάσα του Μάντζη ο Ζαχαρίου βγήκε τετ α τετ με τον Φαμπιάνο, τον πέρασε, αλλά το πλασέ του έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (2’).

Στο 9ο λεπτό ο αρχηγός των «μαυροπρασίνων» απέκρουσε πάνω στη γραμμή με κεφαλιά του ανάποδο γυριστό του Σέχου, αλλά λίγα λεπτά αργότερα τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Σέχου.

Μέχρι την ανάπαυλα οι Ασάντε (34’) και Μάντζης (42’) απέτυχαν από καίριες θέσεις να βρεθούν στην τροχιά της μπάλας σε σέντρες των Κακουλλή και Μανρίκε αντιστοίχως.

Στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου το «τριφύλλι» έφτασε σε έξι τελικές, εκ των οποίων αυτές των Τζιωνή (55’, 58’, 65’) και Κακουλλή (47’, 56’) ήταν μεγάλες ευκαιρίες για το 1-0.

Στο τελευταίο 20λεπτο, ωστόσο, οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη στις δύο περιοχές (71’ Μανρίκε, 75’ Κα / 74’ Παπουλής, 78’ Ντούρις), αλλά οι «μαυροπράσινοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ: από εντός περιοχής σέντρα του Κα ο Μανρίκε βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (80’).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΟΜΟΝΟΙΑ     1-0 (01.11)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 80’ Μανρίκε
Διαιτητές: Τιμόθεος Χριστοφή - Μιχάλης Σωτηρίου, Ευαγόρας Ευαγόρου - Κυριάκος Αθανασίου
Κίτρινες: Σαμπίνια, Ψάλτης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (4-3-3): Μιχαήλ - Ψάλτης, Ανδρέου, Σαμπίνια, Μανρίκε - Νάνι - Σαρφό, Γκουστάβο - Χάνι (57’ Μίλετιτς), Ζαχαρίου (19’ Κα) - Μάντζης.
ΟΜΟΝΟΙΑ (4-2-3-1): Φαμπιάνο - Μαυρίας, Κούσουλος, Λούφτνερ, Κίκο - Σέχου, Γκόμεθ - Λοΐζου (82’ Μποτεάκ), Ασάντε (73’ Παπουλής), Τζιωνής - Κακουλλής (60’ Ντούρις).