Διπλό μετά από δύο μήνες για την ΑΕΛ!

Το «Μακάρειο» ταιριάζει στην ΑΕΛ! Στο γήπεδο, όπου στην πρεμιέρα επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πήρε και το δεύτερο «διπλό» της σεζόν επιβαλλόμενη με το ίδιο σκορ της Δόξας.

Με αυτόν τον τρόπο ο λεμεσιανός σύλλογος έθεσε τέλος σ’ ένα σερί τριών εκτός έδρας ηττών (από ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ και Ομόνοια), υποχρέωσε τους «πράσινους» στην πρώτη ήττα στο «σπίτι» τους και έφτασε τους 15 βαθμούς, όσους έχει και η τέταρτη Ομόνοια.

Το παιχνίδι άρχισε με την ΑΕΛ να κάνει τη σέντρα, να αλλάζει 32 πάσες και τον Ριέρα να αξιοποιεί ασίστ του Ντανίλο για να ανοίξει το σκορ, αφού πρώτα ντρίμπλαρε τον Σισκόφσκι!

Η Δόξα άρχισε να αντιδρά μετά το 15ο λεπτό, κυρίως με κάποια μακρινά σουτ του Μπόλιεβιτς (15’, 27’), και αφού γλίτωσε το 0-2 στο 22’ (σ.σ. ο Μπάμπιτς δεν πρόλαβε να βάλει προβολή στη «φαρμακερή» σέντρα του Τόρες) έφτασε στην ισοφάριση.

Ο Μιντίκκης από δεξιά έκανε μια συρτή μπαλιά στη γωνία της μικρής περιοχής κι εκεί ο Σαντίκ με προβολή νίκησε τον Βοζίνια (34’) διαμορφώνοντας το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο, ωστόσο η ΑΕΛ ανέκτησε το προβάδισμα χάρη σε ατομική ενέργεια (κούρσα και συρτό σουτ) του Ντανίλο στο 64’. Παρά τις αλλαγές του Σακκά, προκειμένου να φρεσκάρει και να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν επιτυχώς την πίεση και υπεράσπισαν μέχρι τέλους το προβάδισμά τους.

ΔΟΞΑ - ΑΕΛ            1-2 (26.10)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 34’ Σαντίκ / 2’ Ριέρα, 64’ Ντανίλο
Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φελλάς - Μάριος Δημητριάδης, Ιωάννης Λαζάρου - Κυριάκος Αθανασίου
Κίτρινες: -
ΔΟΞΑ (4-2-3-1): Σισκόφσκι - Μιντίκκης, Μουκτάρης, Πάντιτς, Εγγλέζου - Μπόλιεβιτς (83’ Κωμοδίκης), Ασαμόα - Μέσκα (65’ Κίκας), Ολιβέιρα (72’ Οικονομίδης), Κάρλος - Σαντίκ.
ΑΕΛ (4-3-3): Βοζίνια - Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα, Κυριάκου - Μεντόγεβιτς - Ριέρα, Παπαφώτης (58’ Αντάμοβιτς) - Τόρες (74’ Αντωνίου), Ντανίλο - Μπάμπιτς (83’ Αβραάμ).