Διπλό και ανατροπή με σούπερ Φαν Κέσελ!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εκτός έδρας με ανατροπή τον Εθνικό Άχνας. Το 1-3 διαμόρφωσαν τα γκολ των Ζάγκμπα, Μάντζη και Φαν Κέσελ (2).

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους. Ήθελαν να αναπτυχθούν με ένα ορθολογικό τρόπο αλλά αυτό δεν έφερε κάποια καλή ευκαιρία.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεθάρρεψε περισσότερο, είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις όμως πότε ο Μπογκατίνοφ, πότε η καλή άμυνα των γηπεδούχων δεν επέτρεπαν την παραβίαση της εστίας του Εθνικού.

Το συγκρότημα του Κλάφουριτς έστειλε το προειδοποιητικό μήνυμα στο 19’ με τον Περατικό και στο 23’ έμελλε να βρει το γκολ καθώς ο Μάριος Ηλία έκανε την κεφαλιά, ο Μιχαήλ έδιωξε όμως ο Ζάγκμπα από κοντά δε λάθεψε και έκανε το 1-0.

Οι μαυροπράσινοι επιχείρησαν να βρουν την ισοφάριση, ο ρυθμός ανέβηκε και βλέπαμε πιο ανοιχτό παιχνίδι στο Δασάκι.

Ο Εθνικός δεν υποχώρησε παρά το προβάδισμα του, κρατούσε μακριά τους φιλοξενούμενους από την εστία του Μπογκατίνοφ και παράλληλα από τα άκρα έψαχναν το 2-0.

Οι παίκτες του Πετράκη απέναντι σε οργανωμένη άμυνα δεν μπορούσαν να βρουν καλές φάσεις, πίεζαν ναι μεν ψηλά αλλά επιθετικά δεν κατάφερναν να είναι επικίνδυνοι.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου δεν άλλαξε κάτι παρά τις προσπάθειες των δύο μονομάχων και ο Βασίλης Δημητρίου έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον Εθνικό να είναι μπροστά στο σκορ 1-0.

Με την έναρξη του 2ου μέρους δεν είχαμε αλλαγές αλλά γκολ. Ο Ολυμπιακός στο 50’ με δράστη τον Μάντζη ισοφάρισε σε 1-1. Ασίστ ο Φαν Κέσελ, τελείωμα από κοντά για τον Ελλαδίτη φορ και έτσι πλέον όλα είχαν μπει στον ίδιο παρονομαστή.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άνοιξε, απέκτησε ρυθμό και η κατοχή ήταν εναλλασσόμενη. Τόσο ο Εθνικός τόσο και ο Ολυμπιακός είχαν τις δικές τους καλές προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ και όλα ήταν ρευστά.

Τα χαλούσαν στη τελική προσπάθεια οι δύο ομάδες με τις περισσότερες ενέργειες τους να είναι ημιτελείς.

Στην εξίσωση μπήκαν και οι αλλαγές από τους δύο πάγκους, η κούραση που φυσιολογικά ήρθε και το ρολόι είχε σημαδέψει το 70ο λεπτό. Το 1-1 παρέμενε στο μεταξύ. Στο μεταξύ βλέπαμε και κάποια αμυντικά λάθη τα οποία όμως δεν κατέληγαν σε γκολ.

Ο Εθνικός απείλησε στο 72’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους, όμως ο Μιχαήλ έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες με το σουτ του Μάντζη στο 76’, όμως ο Μπογκατίνοφ ήταν σε ετοιμότητα.

Προς το τέλος έβγαιναν τελικές και από τις δύο ομάδες και τα λεπτά ήταν δραματικά. Εν τέλει είχαμε γκολ στο 82’ με τον Ολυμπιακό να φέρνει τούμπα το ματς. Ο Φαν Κέσελ έκανε μια εξαιρετική ενέργεια, σούταρε προς την αντίπαλη εστία και εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών έφερε το 1-2.

Ο Εθνικός πριν και μετά το γκολ που δέχθηκε έχασε δύο μεγάλες (παρόμοιες) φάσεις. Ο Κονέ έκανε και στις δύο περιπτώσεις την κεφαλιά, όμως βρήκε απέναντι του έναν πανέτοιμο Μιχαήλ που του είπε «όχι» δις.

Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν να ισοφαρίσουν όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν καλό κράτημα της μπάλας.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε την υπόθεση νίκη καθώς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαν Κέσελ μετά από μπαλιά «πάρε-βάλε» του Χάνι διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη με το τελικό σφύριγμα πήρε τη νίκη και πήγε στους 12 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός έμεινε στους 4.

Η προσφυγική ομάδα την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα, όμως χρονικά προηγείται το παιχνίδι με την Ανόρθωση στο Δασάκι για το εξ αναβολής ματς της 5ης στροφής του μαραθωνίου. Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Ομόνοια για την 9η αγωνιστική.

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ηλία (67' Χαραλάμπους), Μιγκελίτο, Ηλία Μ, Γκονσάλο, Κουντόμπιακ, Ζάκπα (82' Κοστόφσκι), Κυπριανού, Χριστοφή, Κουσιάππας (58' Κονέ)

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σάλι (62' Σαρφό), Μάντζης (86' Γαρουφαλιάς), Γκουστάβο, Μανρίκε, Ζαχαρίου (79' Χάνι) , Ανδρέου, Νάνι, Φαν Κέσελ