Όταν ο Μανιάς πέτυχε ξανά χατ τρικ

Ο Μιχάλης Μανιάς άνοιξε λογαριασμό τερμάτων με τη φανέλα της Ανόρθωσης και μάλιστα με εξαιρετικό τρόπο. Πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε τους κυανόλευκους στη νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας στο βαρωσιώτικο ντέρμπι με 4-1.

Ο Ελλαδίτης ποδοσφαιριστής σκόραρε μετά από 21 μήνες και έδειξε πως είναι έτοιμος να αφήσει πίσω του την περσινή μέτρια περίοδο στο πολωνικό πρωτάθλημα και να βοηθήσει την Ανόρθωση να εκπληρώσει τους στόχους της.

Βέβαια το γεγονός ότι είχε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα να σκοράρει ο 30χρονος επιθετικός δεν σημαίνει τίποτα. Στο παρελθόν είχε αρκετά καλή συχνότητα με τα αντίπαλα δίκτυα και ενδεικτικό αυτού είναι πως πλησιάζει σε τριψήφιο αριθμό τερμάτων, ενώ πέτυχε ακόμη δυο χατ τρικ.

Στις δυο προηγούμενες φορές που ο Μανιάς έστειλε τρεις φορές την μπάλα στα δίκτυα στο ίδιο παιχνίδι, ήταν την περίοδο 2016/17, όταν αγωνιζόταν στον Αστέρα Τρίπολης. Στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λάρισα (05/04/17), όπου η Τρίπολη κέρδισε με 4-1 και στη Βέροια στην ήττα με 4-3 από την τοπική ομάδα (23/04/17).