ΑΠΟΕΛ-Πάφος 0-1: Του «έκλεισε» το σπίτι με 10!

Η Πάφος κέρδισε εκτός έδρας τον ΑΠΟΕΛ με 0-1 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το γκολ των ''γαλάζιων'' ο Βαλακάρι στο 84' από το σημείο του πέναλτι. Έπαιζαν με δέκα οι φιλοξενούμενοι από το 51' καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Χάτσιτσον.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους. Πρώτος ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η Πάφος πίεζε από ψηλά και δυσκόλευε την προσπάθεια των παικτών του Ουζουνίδη.

Το συγκρότημα του Τόσακ έκανε και αυτό τις δικές του επιθετικές προσπάθειες, κυρίως από τα άκρα, με τον Βα να είναι δραστήριος. Η καλή τελική προσπάθεια δεν ερχόταν όμως για καμία από τις δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι στο 28’ άγγιξαν το 1-0, όμως ο Ρούτκο σταμάτησε τον Ατζίλι και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη, τόσο ο ΑΠΟΕΛ τόσο και η Πάφος επιχειρούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους αλλά στο δικό τους επιθετικό μισό έκαναν λάθη και οι προσπάθειες τους ήταν ημιτελείς.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τίποτα δεν άλλαξε, η κεφαλιά του Σάις στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σταμάτησε στον Σίλβα και έτσι ο Σωτηρίου έστειλε τους δύο μονομάχους στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ουζουνίδης άφησε στα αποδυτήρια τον Ατζίλι, του οποίου τη θέση πήρε ο Εφραίμ. Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν νωρίς στην επανάληψη, καθώς ο Χάτσιτσον άπλωσε επικίνδυνα το πόδι και τον χτύπησε. Με δέκα η Πάφος θα συνέχιζε στο ΓΣΠ.

Ο ΑΠΟΕΛ από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά κρατούσε μπάλα, έψαχνε διαδρόμους προς την εστία του Ρούτκο αλλά αδυνατούσε να γίνει επικίνδυνος. Οι φιλοξενούμενοι ανασταλτικά τα πήγαιναν εξαιρετικά, επιθετικά δεν είχαν δυνάμεις για να φτιάξουν κάτι καλό και το 0-0 παρέμενε.

Τα λεπτά κυλούσαν, φάσεις δεν είχαμε μπροστά από τις δύο εστίες όμως οι γηπεδούχοι ανά τακτά χρονικά διαστήματα αύξαναν την πίεση, χωρίς εντούτοις αποτέλεσμα.

Από τα άκρα οι παίκτες του Ουζουνίδη επιχειρούσανε να βρουν τον Νούχιου που είναι ψηλός, ενώ από το 70’ και μετά μπήκαν στο κόλπο και οι αλλαγές από τους δύο πάγκους. Η κούραση ήταν στην εξίσωση και σίγουρα με το πέρασμα του χρόνου η ένταση ανέβαινε.

Και ενώ αν μια ομάδα ήταν αυτή που έδειχνε ικανή να σκοράρει ήταν ο ΑΠΟΕΛ, η Πάφος κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ανουάρ στο 83’ και ο Βαλακάρι το μετουσίωσε σε γκολ για το 0-1. Νίκησε τον Σίλβα ο Φινλανδός και τα πανηγύρια ήταν έξαλλα.

Δραματικά τα τελευταία λεπτά, οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας έψαχναν την ισοφάριση, όμως πότε ο Ρούτκο, πότε η άμυνα των γαλάζιων κρατούσαν τον δείκτη του σκορ στο 0-1.

Το τελικό σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου έφερε τους τρεις πόντους στο στρατόπεδο της Πάφου, και την απογοήτευση στην πλευρά του ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας έμειναν στους 8 πόντους, η Πάφος πήγε επίσης στους 8.