"Πράσινη" υπεροχή στο ντέρμπι!

Η Ομόνοια χωρίς να εντυπωσιάσει, βγάζοντας και κάποια σημάδια κούρασης παράλληλα στη μεγάλη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να πάρει τη νίκη (3-0) στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι με την ΑΕΛ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ασαντέ (63'), Κακουλής (89'), Μποτεάκ (90+3') οι σκόρερ για την ομάδα του Μπεργκ. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο δεύτερο κυρίως ημίχρονο, είχε και δοκάρι όμως τ' ότι δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της στοίχισε. Στη 2η θέση η Ομόνοια που έφτασε τους 11 βαθμούς, έμεινε στους 9 η ΑΕΛ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Ένα ημίχρονο με πάθος από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, με τις Ομόνοια και ΑΕΛ όμως να μένουν χωρίς γκολ στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης. Από δύο τελικές στο στόχο για την κάθε ομάδα, ωστόσο ξεχώρισαν οι δύο φάσεις στο 40 και στο 45+1, με την ΑΕΛ να απαντά ουσιαστικά στην κλασική χαμένη ευκαιρία της γηπεδούχου ομάδας. Ο αγώνας στο ΓΣΠ άρχισε ουσιαστικά με καλύτερες συνθήκες για την Ομόνοια, αφού άλλοτε με τον Τζιωνή άλλοτε με τον Ασάντε από τα δεξιά, προσπαθούσε να βρει τους χώρος προς την εστία του Βοζίνια, κερδίζοντας κόρνερ, απειλώντας με αυτό τον τρόπο από στατικές φάσεις.

Στο 22’ του αγώνα ο Ριέρα εκτέλεσε ένα κόρνερ και δημιουργήθηκε μία φάση διαρκείας στα καρέ του Φαμπιάνο, ακολούθησαν διαδοχικά σουτ από τους παίκτες του Κέρκεζ, όμως όλα κατέληξαν σε πόδια ποδοσφαιριστών της Ομόνοιας. Μία φάση που η μπάλα θα μπορούσε να είχε καταλήξει στα δίχτυα του Φαμπιάνο. Οι Ντανίλο – Μαέ ήταν δύο ποδοσφαιριστές που προσπάθησαν να κάνουν τη ζημιά, όμως οι αμυντικές ικανότητες των Λανγκ και Χούμποτσαν ήταν αρκετές για να δώσουν βοήθειες στον Φαμπιάνο.

Στο 40' είχαμε και την κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια, ένα χαμένο τετ α τετ Ντούρις με τον Βοζίνια, η φάση είχε συνέχεια με δυνατό σουτ από τον Μποτεάκ, όμως είχαμε σωτήρια επέμβαση από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Ο Ντούρις δεν έχει πετύχει ακόμη γκολ, με τον κόσμο της Ομόνοιας μετά από αυτή τη χαμένη φάση να του ανεβάζει το ηθικό φωνάζοντας ρυθμικά τ' όνομα του.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου απάντησε η ΑΕΛ μετά από όμορφη συνεργασία Μαε - Ντανίλο με τον τελευταίο με άνεση να κάνει ένα σουτ στη γωνία του Φαμπιάνο, ο έμπειρος όμως τερματοφύλακας της Ομόνοιας δεν αιφνιδιάστηκε, έτσι παρέμεινε το 0-0.

Ένα κακό δεκάλεπτο στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ναι μεν τον γκολ, όμως όσο αυτό δεν ερχόταν τόσο ο ρυθμός του αγώνα χειροτέρευε. Αρκετές διακοπές και χωρίς τελικές προσπάθειες πέραν αυτής του Μηνά Αντωνίου στο 49’, η μπάλα όμως βρήκε σε ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας και έφυγε κόρνερ.

Στο 59’ καταγράφηκε άλλη μία τελική και ήταν επίσης για την ΑΕΛ με πολύ ωραίο γύρισμα του Παπαφώτη στη περιοχή, έκοψαν όμως τελευταία στιγμή οι της Ομόνοιας και συγκεκριμένα ο Λούφτνερ.

Εκεί που η Ομόνοια δεν είχε τελική στην επανάληψη ήρθε το γκολ, ένα γκολ που έφερε ικανοποίηση στον Μπεργκ και τους συνεργάτες του για το 1-0. Ο Τζιωνής έδωσε μία όμορφη ασιστ στον Ασαντέ, ξεγλίστρησε όμορφα από τον Μπρούνο Σάντος, είδε τον Ασαντέ μόνο απέναντι από τον Βοζίνια, του πάσαρε και ο δεύτερος άνοιξε λογαριασμό για την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Στο 70' η ΑΕΛ έχασε το άχαστο για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Μετά απο τεράσιο λάθος του Χούμποτσαν, η μπάλα κατέληξε στον Ντανίλο και μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βραζιλιάνου.

Στο 80' άλλη μια καλή στιγμή για την ΑΕΛ, με καλή ενέργεια αλλά άστοχο τελείωμα από τον Μαέ με σουτ εντός περιοχής.

Στο 89' ο ξεκούραστος Κακουλής με χύχραιμο πλασέ κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του με 2-0 στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ενώ ο Λοίζου κέρδισε στο 90+3' πέναλτι, ο Μποτεάκ το έκτελεσε και το 3-0 ήταν γεγονός για τους "πράσινους", που πανηγυρίζουν μία σπουδαίας σημασίας νίκη.

Κίτρινες:  / Μπρούνο Σάντος, Παπαφώτης

Κόκκινες: -

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμες, Ασαντέ (86' Λοίζου), Μποτεάκ, Τζιωνής (90+5' Σενέ), Ντούρις (73’ Κακουλής)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντρέ, Ράσο, Μεντόγιεβιτς, Ριέρα (71’ Μπάμπιτς), Μαέ, Αντωνίου (76’ Δημήτρης Αβραάμ), Παπαφώτης, Σάντος, Κυριάκου (86' Τόρες), Ντανίλο