Τα παιδιά του Μπεργκ έγιναν άνδρες και πήραν το ντέρμπι!

Τα παιδιά έγιναν άνδρες υπό τις οδηγίες του Χένινγκ Μπεργκ, η Ομόνοια κέρδισε την ΑΕΚ με 2-1 στο ΓΣΠ και πλέον πάει στον Πειραιά για τα πολύ μεγάλα. Οι πράσινοι με γκολ των Τζιωνή και Κίκο, πήραν σπουδαία νίκη και έκαναν το 2 στα 2 στη Λευκωσία. Από την άλλη η ΑΕΚ, που ισοφάρισε προσωρινά με τον Τρουγιόλς, έμεινε για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη. Δοκάρι για τον Τρισκόφσκι.

Ο αγώνας

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η ΑΕΚ στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Οι κιτρινοπράσινοι επιδίωξαν να εκμεταλλευτούν τις πολλές αλλαγές της Ομόνοιας, πίεσαν ψηλά, όμως, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ιδιαίτερους κινδύνους στην εστία του Κυριακίδη. Οι πράσινοι από την άλλη, είχαν όλες τις γραμμές κοντά, ώστε να κλείσουν όλους τους διαδρόμους και μετά που απέκτησαν την ανάλογη χημεία, πατούσαν αρκετά καλά.

Από το 30λεπτο και μετά οι ποδοσφαιριστές του Μπεργκ ξεκίνησαν να έχουν απαιτήσεις και αφού έστειλαν 1-2 προειδοποιητικά μηνύματα, κατάφεραν και πήγαν στα αποδυτήρια του ημιχρόνου με προβάδισμα.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ασαντέ έκανε τη σέντρα, ο Τόνιο βγήκε, αλλά δεν έδιωξε όπως θα ήθελε την μπάλα και ο Τζιωνής με κοντινό σουτ, άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια.

Στην επανάληψη η Ομόνοια μπήκε καλύτερα και δημιούργησε τρεις καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τους Ντούρις (47’, 53’) και τον Ασαντέ (51’) μετά από εξαιρετική πάσα του Λοΐζου. Στις περιπτώσεις του Σλοβάκου η μπάλα πέρασε έξω, ενώ στην άλλη ο Τόνιο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Ότι δεν κατάφεραν οι πράσινοι, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι. Στην πρώτη τους σοβαρή επίσκεψη στην περιοχή του Κυριακίδη, ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Τρουγιόλς στο 67’ με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ στο 74’ έχασε ευκαιρία για το 1-2, όμως, το σουτ του Τρισκόφσκι χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Στο 88' ο Σενέ υποχρέωσε τον Τόνιο σε δύσκολη απόκρουση, όμως, ο Κίκο ένα λεπτό μετά με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια, ξεγέλασε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και την έστειλε στα δίκτυα για το τελικό 2-1.