Ματσάρα χωρίς νικητή στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Πάφος και Εθνικός έμειναν στο 2-2 σε ένα πολύ καλό ματς που έγινε στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 4η αγωνιστική. Προηγήθηκαν δις οι γηπεδούχοι με Σάις και Βα, ισοφάρισε ισάριθμες φορές η ομάδα του Κλάφουριτς με Ντόλεζαλ και Κουντόμπιακ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και είχαμε τον Εθνικό να προσπαθεί από τα άκρα να βρει το γκολ. Έχασε κάποιες καλές στιγμές, ενώ στο 3’ ο Παπαγεωργίου με σουτ βρήκε την οριζόντια δοκό της εστίας του Ρούτκο αφού η μπάλα είχε κοντράρει πρώτα σε αμυντικούς. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και με τον Κουσιάππα στο 12’ αλλά ο Ρούτκο ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Κύπριου άσου.

Η Πάφος ξύπνησε μετά από την εξέλιξη αυτή, απείλησε με τον Φορ στο 19’ και το 0-0 παρέμενε στο παιχνίδι. Ο Βαλακάρι ήταν ο κινητήριος μοχλός για τους γηπεδούχους, Παπαγεωργίου και Κουντόμπιακ από την άλλη ήταν αρκετά δραστήριοι από τον άξονα.

Οι γαλάζιοι με το πέρασμα του χρόνου στο πρώτο ημίχρονο ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κρατούσαν μπάλα όμως δεν έβρισκαν τρόπο να φτιάξουν ευκαιρίες προς την εστία του Μπογκατίνοφ.

Το τέρμα για την Πάφο έμελλε να έρθει στο 36’ μετά από εκτέλεση κόρνερ καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν μια όμορφη κομπίνα και ο Σάις με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Μπογκατίνοφ για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς όμως ο Εθνικός δεν είπε τη τελευταία του λέξη μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αφού ο Ντόλεζαλ στο 44’ με ατομική ενέργεια νίκησε τον Ρούτκο και έκανε το 1-1. Έτσι αυτό ήταν το σκορ της ανάπαυλας.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι παίκτες του Κλάφουριτς μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο και έχασαν δοκάρι (δεύτερο στο ματς). Ήταν στο 52’ όταν ο Ντόλεζαλ πλάσαρε αφού πρόλαβε τον Ρούτκο στην έξοδο, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Εθνικός άγγιξε το 1-2 όμως ο Γκονζάλο δεν πρόλαβε στο δεύτερο δοκάρι τη μπαλιά του Παπαγεωργίου.

Η Πάφος όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο άργησε αλλά ανέβασε ρυθμό, στο 60’ έχασε μεγάλη φάση με τον Μέρφι να αστοχεί σε τετ-α-τετ όμως ο Βα στο 68’ βρήκε δίχτυα μέσα από την περιοχή με ψύχραιμο πλασέ για το 2-1.

Έξαλλα πανηγύρια από πλευράς γηπεδούχων που πλέον είχαν πάρει ξανά προβάδισμα και έπρεπε να το διαχειριστούν κατάλληλα.

Αυτό όμως δεν έγινε καθώς μετά από πέσιμο του Ζαγκμπά στην περιοχή της Πάφου στο 78΄καταλογίστηκε πέναλτι από τον Σωτηρίου. Ο Ρούτκο ήταν αυτός που ανέτρεψε τον φορ του Εθνικού και ο Κουντόμπιακ δεν αστόχησε. Και κάπως έτσι ήρθε το 2-2.

Βλέπαμε ένα καλό ματς, με ρυθμό, δύναμη και 4 γκολ. Παράλληλα είχαμε δει μέχρι εκείνο το σημείο και 2 δοκάρια (όλα για τον Εθνικό Άχνας).

Ο παράγοντας κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνιση του, είχαμε και τις αλλαγές από τους δύο πάγκους και όλα ήταν ανοιχτά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μέχρι το φινάλε είχαμε τη μπάλα να πηγαίνει με ταχύτητα πότε από τη μια πλευρά πότε από την άλλη και ο Εθνικός έχασε μεγάλη φάση στο 89’ με τον Ζαγκμπά να πλασάρει μετά από γύρισμα του Ηλία, όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω!

Το τελικό σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου βρήκε τους δύο μονομάχους στο 2-2 καθώς ούτε και η τετράλεπτη καθυστέρηση άλλαξε κάτι. Ένα χορταστικό παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» χωρίς όμως νικητή.

Τόσο η Πάφος τόσο και ο Εθνικός είχαν καλά διαστήματα, με τους φιλοξενούμενους να μετρούν και δύο δοκάρια. Οι γαλάζιοι έφτασαν στους 2 βαθμούς, στους 4 η ομάδα του Κλάφουριτς.