Η Δόξα η… λειψή έκανε ανατροπή και πάτησε στην κορυφή!

Τι κι αν δέχθηκε γκολ στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου, τι κι αν έμεινε με δέκα στις αρχές του δευτέρου; Με μπροστάρη τον Μπεράτ Σαντίκ, ο οποίος δημιούργησε ένα γκολ και πέτυχε άλλο ένα, η Δόξα έφτασε στην ολική ανατροπή και νίκη με 2-1 επί του Ολυμπιακού στο «Μακάρειο».

Με τη δεύτερη νίκη της στη σειρά (σ.σ. μετά το 2-1 επί του Εθνικού Άχνας) η ομάδα του Κώστα Σακκά στρογγυλοκάθισε στο ρετιρέ της βαθμολογίας, πλάι σε Απόλλωνα, Ανόρθωση και ΑΕΚ! Στον αντίποδα οι «μαυροπράσινοι» ηττήθηκαν και στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι τους στη σεζόν κι έμειναν στους τρεις βαθμούς.

«Μίλησαν» Ζαχαρίου και Καρλίτος
Το 3-4-3 του Ολυμπιακού (με τον Ανδρέου δεξιό στόπερ και τον Ζαχαρίου δεξιό φουλ-μπακ) αιφνιδίασε τη Δόξα, η οποία στο πρώτο τέταρτο δεχόταν φάσεις με ευκολία. Σε μία εξ αυτών ο Ζαχαρίου με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 1-0, για το οποίο φέρει ευθύνη ο Σισκόφσκι που είχε κακή αντίδραση.

Ο Σκοπιανός, ωστόσο, με διπλή επέμβαση σε διαδοχικά σουτ του Γκουστάβο απέτρεψε το 2-0 και κράτησε στο παιχνίδι την ομάδα του, η οποία έφτασε στην ισοφάριση με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Καρλίτος μετά από ασίστ του Σαντίκ (21’).

Η Δόξα θα μπορούσε να είχε φτάσει στην ολική ανατροπή στο 42’, όμως ο Μιχαήλ εξουδετέρωσε δύσκολα το εκτός περιοχής σουτ του Εγγλέζου.

Αποβολή και… πέναλτι
Πέντε λεπτά μετά τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Τραϊτσέφσκι. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο σύλλογος της Κατωκοπιάς δεν κλείστηκε, έψαχνε μεθοδικά την ευκαιρία για το δεύτερο τέρμα του και την βρήκε στο 69’, όταν ο Μιντίκκης κέρδισε πέναλτι (από τον νεοεισελθόντα φαν Κέσελ), το οποίο αξιοποίησε ψύχραιμα ο Σαντίκ (70’).

Οι «μαυροπράσινοι» έφτασαν κοντά στο 2-2 αρχικά στο 82’, όταν η κεφαλιά του Σαμπίνια σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά η κεφαλιά του Ψάλτη αποκρούστηκε από τον Σισκόφσκι, κι ακολούθως στο 87’, όταν ο αμαρκάριστος εντός περιοχής φαν Κέσελ δεν βρήκε στόχο στο πλασέ του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΟΞΑ   1-2 (14.9)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 7’ Ζαχαρίου / 21’ Καρλίτος, 70’ πέν. Σαντίκ
Διαιτητές: Βασίλης Δημητρίου - Νίκος Εγγλέζου, Ιωάννης Λαζάρου - Μενέλαος Αντωνίου
Κίτρινες: Νάνι, Σάλι / Καρλίτος, Σαντίκ
Αποβολή: Τραϊτσέφσκι (50’, δεύτερη κίτρινη)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (3-4-3): Μιχαήλ - Ανδρέου, Νάνι (63’ φαν Κέσελ), Σαμπίνια - Ζαχαρίου, Σάλι (71’ Χάνι), Γκουστάβο, Μανρίκε - Σαντάνα, Κα (82’ Ψάλτης) - Μάντζης.
ΔΟΞΑ (4-2-3-1): Σισκόφσκι - Μιντίκκης, Μουκτάρης, Χριστοφή, Εγγλέζου - Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι - Μέσκα (82’ Φιρμίνιο), Ολιβέιρα, Καρλίτος (67’ Πάντιτς) - Σαντίκ.