Με χίλια ζόρια η πρώτη της Ομόνοιας

Αν και βρέθηκε σε κακή μέρα, η Ομόνοια κατάφερε να πάρει το πρώτο τρίποντο της φετινής σεζόν με σκόρερ τον Γιάννη Κούσουλο στο 47ο λεπτό. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ήταν φανερά επηρεασμένη από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε ένα παιχνίδι που έκανε πάρα πολλά λάθη, ωστόσο δεν το πλήρωσε.

Για δεύτερο σερί παιχνίδι, η Καρμιώτισσα έδειξε ότι διαθέτει πολύ καλή ομάδα έτσι ώστε να χτυπήσει όποιοδηποτε παιχνίδι στο πρωτάθλημα.

Καλημέρα με δυο μεγάλες ευκαιρίες

Στο πρώτο 7λεπτο του αγώνα, οι δυο ομάδες άρχισαν το παιχνίδι με από μια μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα στο 4’ ο Φαμπιάνο έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Σάσι μετά από λάθος του Λούφτνερ. Η Ομόνοια βρήκε με την σειρά της μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, όμως στο 7’ το πλασέ του Κούσουλου από το ύψος του πέναλτι έφυγε ψηλά έξω.

Μουδιασμένο ξεκίνημα η Ομόνοια, καλύτερη η Καρμιώτισσα

Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, οι πράσινοι παρουσιάστηκαν μουδιασμένοι και μπλοκαρισμένοι στο πλάνο της Καρμιώτισσας. Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ κυκλοφορούσε την μπάλα και στο 16’ βρήκε άλλη μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηβασίλη να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στη γραμμή ο Τζιωνής!

Η Ομόνοια δεν ήταν καλή στα πρώτα λεπτά του αγώνα και η Καρμιώτισσα συνέχισε να κρατά μπάλα και να ψάχνει το γκολ. Στο 33’ μετά από σέντρα σουτ, ο Τζιωνής έσωσε την Ομόνοια, αφού έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος, κρατώντας το 0-0. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Ομόνοια ανέβασε ρυθμό, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία του Καιρίνου, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Γκολ με το καλημέρα και από ένα δοκάρι

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τρελό ρυθμό και γκολ για την Ομόνοια. Στο 47’ ο Κούσουλος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και μετά από κόντρα σε αντίπαλο, κατέληξε στα δίκτυα. Μετά το γρήγορο γκολ της Ομόνοιας, ακολούθησαν δοκάρια. Ένα για κάθε ομάδα. Για την Ομόνοια στο 51’ με Λοίζου και για την Καρμιώτισσα στο 54’ με Ρόμο.

Τεράστια φάση για το 1-1

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα στη συνέχεια και η Καρμιώτισσα με την πάροδο του χρόνου έψαχνε περισσότερο την ισοφάριση. Ο Κούσουλος έκανε τραγικό λάθος στο 81’, όμως ο Καπαρτής πλάσαρε έξω, χάνοντας τεράστια φάση για το 1-1.

Με τη ψυχή στο στόμα

Η Ομόνοια κράτησε το 1-0 με την ψυχή στο στόμα και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λάνγκ, Λούφτνερ, Κίκο, Μαυρίας, Κούσουλος, Γκόμες, Μποτεάκ, Λοίζου, Τζιωνής, Σενέ

Καρμιώτισσα: Καιρίνος, Ευσταθίου, Μπαράνοβ, Οικονόμου, Ρομό, Σασί Μ. Σασί Ι., Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Νεοφύτου