Δύο γκολ και τρεις βαθμοί για τον Εθνικό

Στο χρονικά τελευταίο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής ο Εθνικός Άχνας επικράτησε 2-0 της ΕΝΠ στο Δασάκι και συμπλήρωσε την τετράδα των ομάδων (ΑΕΛ, Ανόρθωση και ΑΕΚ οι άλλες τρεις) που εκκίνησαν νικηφόρα το πρωτάθλημα CYTA 2020/21.

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε το παιχνίδι για τον Εθνικό, καθώς μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Χριστοφή κέρδισε πέναλτι από το άτσαλο μαρκάρισμα του Μπαρμπόσα και ο Μ. Ηλία το αξιοποίησε -παρά την προσπάθεια του Πέτρου- για το 1-0 (5’).

Η Ένωση, ωστόσο, ξεπέρασε γρήγορα το σοκ και μετά το ακυρωθέν τέρμα του Θεοδώρου (οφσάιντ) στο 15’ είχε δύο ευκαιρίες με τον Μπελόνε (17’, 29’) για την ισοφάριση, ενώ συνολικά άφησε καλύτερες εντυπώσεις από τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο καθαρός χρόνος παιχνιδιού μειώθηκε, οι κίτρινες κάρτες αυξήθηκαν, ενώ οι λιγοστές ευκαιρίες (62’ Κοστόφσκι / 48’ Θεοδώρου, 71’ Ριμπέιρο) δεν αποδείχθηκαν ικανές να οδηγήσουν σε γκολ.

Αυτό ήλθε τελικά στο 84ο λεπτό, όταν σε αντεπίθεση του Εθνικού ο νεοεισελθών Παπαγεωργίου τροφοδότησε τον Μιγκελίτο κι εκείνος με πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Πέτρου για το τελικό 2-0.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το Live του Sportime:

1' Σέντρα στον αγώνα!
4' Πέναλτι για τον Εθνικό σε μαρκάρισμα του Μπαρμπόσα στον Χριστοφή! Κίτρινη στον στόπερ της ΕΝΠ.
5' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ!
5' Ο Ηλία εκτέλεσε το πέναλτι, ο Πέτρου έπεσε στη σωστή γωνία. έβαλε τα χέρια στην μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να ανακόψει την πορεία της προς τα δίχτυα του
15' Ο Θεοδώρου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπογκατίνοφ, ωστόσο το τέρμα ακυρώνεται ως οφσάιντ
17' Εκτέλεση φάουλ του Μπελόνε, αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι ο Ντένινγκ δεν καταφέρνει να κάνει την προβολή και να ισοφαρίσει
18' Κίτρινη στον Ιρέπ για φάουλ στον Χριστοφή
29' Σουτ του Μπελόνε, απομακρύνει δύσκολα ο Μπογκατίνοφ
35' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό: Κοστόφσκι αντί του τραυματία Κονέ
45' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.
45+2' Τέλος πρώτου μέρους.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
46' Κίτρινη κάρτα στον Κουμή για φάουλ στον Λουσέρο
48' Σουτ του Θεοδώρου, σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ
51' Κίτρινη στον Κυπριανού για φάουλ στον Ριμπέιρο
54' Κίτρινη στον Μπάλαζιτς και στον Μάριο Κκαρά
58' Κίτρινη στον Πρόγιτς για καθυστέρηση
61' Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό: Παπαγεωργίου αντί Κουμή
62' Από εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Κοστόφσκι αποκρούει ο Πέτρου
71' Σουτ του Ριμπέιρο, αποκρούει ο Μπογκατίνοφ
74' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ: Κοσμά και Μαρκόφσκι αντί των φαν Άνχολτ και Μπελόνα αντιστοίχως
75' Τελευταία αλλαγή για τον Εθνικό: Γκόρουπετς αντί Μ. Ηλία
84' ΓΚΟΛ! 2-0 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ!
84' Σε αντεπίθεση ο Μιγκελίτο γίνεται αποδέκτης κάθετης πάσας του Παπαγεωργίου και με πλασέ κάτω από τα πόδια του εξερχόμενου Πέτρου διαμορφώνει το 2-0.
85' Τελευταία αλλαγή για την Ένωση: Ουντόζι αντί Ιρέπ
90' Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
94' Τέλος του αγώνα!

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ 2-0
Γήπεδο:
Δασάκι
Σκόρερ: 5' πέν. Μ. Ηλία, 84' Μιγκελίτο
Διαιτητές: Γιώργος Νικολάου - Χρίστος Ε. Χρίστου, Μιχάλης Μαρίνου - Κωνσταντίνος Φωτίου
Κίτρινες: Κουμής, Κυπριανού, Πρόγιτς / Μπαρμπόσα, Ιρέπ, Μπάλαζιτς, Κκαράς (προπονητής)
ΕΘΝΙΚΟΣ: Mπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, Γκονσάλο, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Ηλία (75' Γκόρουπετς), Κονέ (35' Κοστόφσκι), Κουμής (61' Παπαγεωργίου), Χριστοφή, Χουντόμπιακ, Κυπριανού.
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ: Πέτρου, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Ιρέπ (85' Ουντόζι), Φαν Άνχολτ (74' Κοσμά), Λουσέρο, Μπελόνε (74' Μαρκόφσκι), Θεοδώρου, Φελίπε, Κυνηγόπουλος, Ντένινγκ.