Πήρε βαθμό και θέλει τον τίτλο στο Derby della Madonnina!

Η Ίντερ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Κάλιαρι για την 32η αγωνιστική της Serie A και πήρε τον βαθμό που χρεαιζόταν ώστε να μπορεί να εξασφαλίσει μαθηματικά το σκουντέτο την επόμενη αγωνιστική, στο Derby della Madoninna κόντρα στη Μίλαν.

Οι "νερατζούρι" προηγήθηκαν στο 12' με τον Μαρκούς Τουράμ σε ένα παιχνίδι με χαμηλό τέμπο και χωρίς πολλές τελικές. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και σε αυτήν των Σαρδήνιων υπήρχε ο Παντελής Χατζηδιάκος.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πατούν πιο θαρραλέα στον αγωνιστικό χώρο και ο Έλντορ Σομουρόντοβ ισοφάρισε στο 64ο λεπτό. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθαν δέκα λεπτά αργότερα με εκτέλεση πέναλτι του Χακάν Τσαλχάνογλου, όμως ούτε τότε οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι κατάφεραν να πάρουν τα πάνω τους.

Ο Κλαούντιο Ρανιέρι είχε ρίξει στον αγώνα τον Νικολάς Βιόλα, ο οποίος βρήκε νέο γκολ για την Κάλιαρι, που πήρε χρυσό βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή, χωρίς να αλλάξει τα δεδομένα προς την κατάκτηση του σκουντέτο για την Ίντερ.

Πηγή: sport24.gr