Ο Κουαδράδο άνοιξε την πόρτα του Τσάμπιονς Λιγκ

Η Γιουβέντους κατάφερε να πάρει το μεγάλο και κρίσιμο ντέρμπι κόντρα στην πρωταθλήτρια Ίντερ με 3-2, στο πλαίσιο της 37ης (και προτελευταίας) αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Τορίνο δεν είχε κανένα άλλο περιθώριο από τη νίκη στην έδρα της κόντρα στους «νερατζούρι», αν ήθελε να συνεχίσει να διεκδικεί μια θέση στο Champions League της επόμενης περιόδου και τα κατάφερε χάρη σε δύο γκολ του Χουάν Κουαδράδο, σ' ένα συναρπαστικό ματς.

Η "Γιούβε" προηγήθηκε με το πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 24', η Ιντερ κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά με εκτέλεση πέναλτι από τον Ρομέλου Λουκάκου στο 35ο λεπτό, ο Κολομβιανός έδωσε πάλι την πρωτοπορία στην ομάδα του στο 47', για να έρθει ο Τζότζιο Κιελίνι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 83'.

Ευτυχώς για τον βετεράνο μπακ ο Κουαδράδο είχε την απάντηση στο 88ο λεπτό και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Αντρέα Πίρλο. Με τους τρεις αυτούς βαθμούς οι «μπιανκονέρι» ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.