Ξέσπασε στο β΄ μέρος η «Γιούβε», 3-0 τη Σπέτσια

Η Σπέτσια κρατούσε το «μηδέν» στο «Allianz Stadium» του Τορίνο, απέναντι στη Γιουβέντους, ως το 62ο λεπτό.

Από τη στιγμή όμως ο Άλβαρο Μοράτα άνοιξε το σκορ για την πρωταθλήτρια Ιταλίας, κάθε αντίσταση από την ομάδα της Λιγουρίας έπαψε και οι φιλοξενούμενοι εγκατέλειψαν το Πιεμόντε έχοντας ηττηθεί με 0-3.

Το γκολ του Ισπανού ακολούθησε ένα δεύτερο από τον Φεντερίκο Κιέζα σε δέκα λεπτά και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 89΄.

Η Σπέτσια είχε την ευκαιρία για το γκολ της τιμής στια καθυστερήσεις, όταν ο Μερίχ Ντεμιρέλ έκανε πέναλτι στον Κουάρτσιν Γκιασί, αλλά οΒόιτσεχ Στσέσνι απέκρουσε την εκτέλεση του Αντρέι Γκαλαμπίνοφ.

Η Γιουβέντους έφτασε στους 49 βαθμούς και μείωσε στους 3 τη διαφορά από τη δεύτερη Μίλαν και στους 7 από την Ίντερ, ενώ η Σπέτσια έμεινε στους 25 βαθμούς.

Η «αυλαία» της αγωνιστικής ήταν προγραμματισμένη να ανοίξει νωρίτερα (19:30) στη Ρώμη με το παιχνίδι Λάτσιο-Τορίνο, όμως δεν διεξήχθη εξαιτίας των κρουσμάτων κορονοϊού στο «στρατόπεδο» της «γκρανάτα», η οποία είχε τεθεί σε καραντίνα από τις υγειονομικές αρχές και δεν μπορούσε να ταξιδέψει.

Παρά ταύτα η Λίγκα αποφάσισε να διεξαχθεί το παιχνίδι, γνωρίζοντας το πρόβλημα, η Λάτσιο εμφανίστηκε στο «Ολίμπικο» και πήρε τον αγώνα στα χαρτιά με 3-0.

Η Τορίνο θα προχωρήσει σε έφεση και θεωρείται βέβαιο ότι θα δικαιωθεί, αν όχι από Λίγκα και Ομοσπονδία από την Ολυμπιακή Επιτροπή (CONI), καθώς υπάρχει το δεδικασμένο από την αναμέτρηση της Γιουβέντους με τη Νάπολι, που ήταν και πολύ πιο «ήπιο».

Υπενθυμίζεται ότι για τον ίδιο λόγο είχε αναβληθεί η αναμέτρηση της Τορίνο με τη Σασουόλο, η οποία ήταν αρχικά προγραμματισμένη για τις 26 Φεβρουαρίου, αλλά θα διεξαχθεί στις 17 Μαρτίου.