Διέλυσε τη Μίλαν και έγινε αφεντικό για τον τίτλο!

Η Ιντερ διέλυσε τη Μίλαν στο ντέρμπι του Μιλάνου με 3-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής στη Serie A, και έδειξε πως είναι το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, καθώς ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από τους «ροσονέρι».

Μίλαν και Ιντερ πήγαν στο μεταξύ τους derby στο καλύτερο timing για τους Nerazzurri και αυτό φάνηκε στο γήπεδο και στον πίνακα του σκορ. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε νίκησε με το επιβλητικό 3-0 εκείνη του Στέφανο Πιόλι και παρότι πριν δύο αγωνιστικές ήταν στο -2, σήμερα μπορεί να πανηγυρίζει για το +4 από την Μίλαν και ενώ η Γιουβέντους είναι στο -11 με δύο αγώνες λιγότερους. Τα δύο πρώτα γκολ πέτυχε ο Λαουτάρο Μαρτίνες, σκόραρε και έδωσε ασίστ ο Λουκάκου που έχει πλέον 4 ματς / γκολ σε βάρος των Rossoneri. Τρεις απίστευτες επεμβάσεις σε δύο λεπτά έκανε για να κρατήσει το 0-1 ο Χαντάνοβιτς.

Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα το ματς για την Ιντερ. Στο 5’ το σουτ του Λουκάκου κόπηκε αλλά ο Βέλγος πήρε και έκανε γλυκιά σέντρα ακριβείας για τον Λαουτάρο και εκείνος με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Οπως ήταν λογικό, οι Nerazzurri πάτησαν πολύ καλύτερα, έβγαλαν ενέργεια, όμως η Μίλαν άντεξε στην πίεση και μετά το 15’ άρχισε να συνέρχεται. Το τακουνάκι του Ζλάταν πήγε στον Χαντάνοβιτς, όμως το ματς παρότι είχε ρυθμό, δεν είχε πολλές ευκαιρίες.

Στο 33’ μέσα από την περιοχή ο Τεό Ερναντέζ έκανε το σουτ μόλις άουτ και τρία λεπτά μετά η ομάδα του Κόντε έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως σε διπλή φάση Πέρισιτς και Λαουτάρο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Ντοναρούμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ιντερ κάθισε πίσω για να πάει στα αποδυτήρια με το 0-1, το οποίο όντως παρέμεινε αφού Ζλάταν (38’) και Σκρίνιαρ (45+2’) δεν τα κατάφεραν.

Οσο δυνατά ξεκίνησε η Ιντερ το πρώτο, έτσι το έκανε η Μίλαν στο δεύτερο μέρος. Με τη διαφορά ότι δεν σκόραρε. Και ο λόγος γι’ αυτό ήταν ο Χαντάνοβιτς, ο οποίος έκανε δύο τρομερές επεμβάσεις στο 46’ σε κεφαλιές του Ζλάταν και στο 48’ επέμβαση με το ένα χέρι στο σουτ του Τονάλι. Στην πρώτη φάση που έκανε η Ιντερ, πέτυχε γκολ. Στο 57’ Χακίμι, Ερικσεν, Πέρισιτς έκρυψαν την μπάλα, ο Κροάτης έδωσε πάρε βάλε στον Λαουτάρο και εκείνος το έβαλε για το 0-2.

Η Ιντερ ήταν πλέον το boss του αγώνα, παρέμενε σφιχτή στην άμυνα και πάντα ήταν φωτιά στην κόντρα. Στο 63’ ο Λουκάκου έφυγε στην πλάτη αλλά νικήθηκε από τον Ντοναρούμα, όμως δύο λεπτά μετά έγινε το ίδιο και ο Βέλγος με τρομερό σουτ νίκησε τον Ιταλό keeper για να σφραγίσει τον θρίαμβο της ομάδας του Αντόνιο Κόντε με το 0-3 να μένει μέχρι το τέλος, αφού στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι έκαναν αλλαγές και έριξαν ρυθμό σε ένα ματς στο οποίο δεν μπορούσε ουσιαστικά να αλλάξει κάτι.