Από ένα ημίχρονο και βαθμό

Η Πάρμα παρά το γεγονός ότι πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων, στο τέλος ισοφαρίστηκε σε 2-2 και μοιράστηκε βαθμούς με την Ουντινέζε

Tο παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ. Ο Κορνέλιους με ωραία μπαλιά βρήκε τον Πετσέλα κι εκείνος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Μούσο για το 1-0.

Το γρήγορο γκολ της Πάρμα αιφνιδίασε την Ουντινέζε η οποία δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 32’. Ο Μπεκάκο ανέτρεψε τον Κούτσκα στην μεγάλη περιοχή, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. O 33χρονος μέσος ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0, όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Η Ουντινέζε μπήκε αποφασισμένη να βρει δίχτυα και στο τέλος να φύγει από το «Ένιο Ταρντίνι» έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας. Και το κατάφερε!

Αρχικά κατάφερε να μειώσει στο 64’ με τον Οκάκα και δέκα λεπτά πριν το φινάλε, ο Νούιτινκ με κεφαλιά έγραψε το 2-2, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων.

Ετσι, η Πάρμα παρέμεινε στην δεύτερη θέση από το τέλος με 14 βαθμούς, ενώ η Ουντινέζε έφτασε τους 25 βαθμούς ούσα στην 13η θέση κι ελπίζει για την είσοδό της στην πρώτη δεκάδα του βαθμολογικού πίνακα.