Αγχώθηκε, αλλά προκρίθηκε η Νάπολι

Η Νάπολι πήρε το τρίτο εισιτήριο, μετά τις Μίλαν και Ίντερ, για τα προημιτελικά του Coppa Italia. Οι «παρτενοποπέι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην πρωτοπόρο της Serie B, αλλά έστω και με μπόλικο άγχος, κατάφερε να φτάσει στη νίκη και μαζί στην πρόκριση.

«Τρελός» ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σημειώθηκαν τρία γκολ. Οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν στο 18’ με εξαιρετικό γκολ του Ντι Λορέντζο, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν «απάντηση» στο 33’ με τον Μπαϊράμι, που έφερε το ματς στα ίσια. Όμως, η χαρά κράτησε παρά μόνο πέντε λεπτά, αφού στο 38’ ο Λοσάνο έδωσε νέο προβάδισμα στη Νάπολι με 2-1.

Όμως, η πρωτοπόρος της Serie B αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι». Στο 68’ ο Μπαϊράμι, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ισοφάρισε και πάλι, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η Νάπολι έβγαλε αντίδραση ξανά και στο 77’ ο Πετάνια έκανε το 3-2, δίνοντας νέο προβάδισμα νίκης. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο έκαναν σωστή διαχείριση και έφτασαν στην πρόκριση.