Ξεκίνησε το... βιολί της η Αταλάντα!

Η Αταλάντα άρχισε την Serie A με τον τρόπο που μάς έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια, με πολλά γκολ εκτός έδρας και ένα... χαλαρό 2-4 σε βάρος της Τορίνο (2-4).

Τα τελευταία δύο χρόνια τερμάτισε στην 4άδα και φέτος ξεκίνησε με τρόπο που δείχνει ότι και φέτος θα χτυπήσει ψηλά. Η ομάδα του Γκασπερίνι βρέθηκε να χάνει στο 11' από το αριστερό σουτ του Μπελότι μέσα από την περιοχή, όμως χρειάστηκε μόλις σε δέκα λεπτά. Στο 13' ο Παπού Γκόμες ισοφάρισε με σουτάρα εκτός περιοχής και στο 21' με δεξί βολέ μέσα από την περιοχή ο Μουριέλ έκανε το 1-2.

Στο 42' από κοντά ο Χάντεμπερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ από κοντά για να μειώσει ένα λεπτό μετά ο Μπελότι με κεφαλιά (2-3). Νωρίς στην επανάληψη έπειτα από γύρισμα από δεξιά ο Ντε Ρουν έδωσε στην La Dea ξανά αέρα δύο τερμάτων με το 2-4 να παραμένει ως το τελικό.