Μπέτις - Αθλέτικ 3-1: Πήρε το ντέρμπι Ευρώπης και μείωσε την απόσταση

Η Μπέτις επικράτησε με 3-1 της Αθλέτικ στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" για την 26η αγωνιστική της La Liga κι έκανε σημαντικό βήμα για τη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου, πλησιάζοντας τους Βάσκους στην 5η θέση.

Το γκολ του Εσεκιέλ Άβιλα στο 13' ήταν μόνο η αρχή, με τους Βάσκους μέσα σε δύο λεπτά να διαμορφώνουν τις συνθήκες της ήττας τους. Στο 38' ο Γιούρι σημείωσε αυτογκόλ και δύο λεπτά αργότερα ο Νίκο Γουίλιαμς πήρε κίτρινη κάρτα για φάουλ, χειροκρότησε ειρωνικά τον διαιτητή και αποβλήθηκε.

Η μείωση του σκορ από τον Γκόρκα Γκουρουθέτα στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους, που δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με παίκτη λιγότερο. Ο Ζοάο Καρντόζο στο 67' σημείωσε και τρίτο γκολ για τους "βερδιμπλάνκος",, οι οποίοι (χωρίς τον τιμωρημένο Σωκράτη Παπασταθόπουλο) έφτασαν στη νίκη επί της Αθλέτικ.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Βιγιαρεάλ 1-3 (86' Μερίνο / 17', 47' Κομεσάνια, 90+5' Σόρλοθ)

Γρανάδα - Βαλένθια αναβλήθηκε

Μπαρτσελόνα - Χετάφε 4-0 (20' Ραφίνια, 53΄Φέλιξ, 61' Ντε Γιονγκ, 90+1' Λόπες)

Αλαβές - Μαγιόρκα 1-1 (76' Μπεναβιντές / 87' Νάστασικ)

Αλμερία - Ατλέτικο 2-2 (27', 64' Ρομέρο / 2' Κορέα, 57' Ντε Πολ)

Κάντιθ - Θέλτα 2-2 (66' Χουάνμι, 90+10' Ματσίς / 11' Άσπας, 58' Σβέντμπεργκ)

Μπέτις - Αθλέτικ 3-1 (13' Άβιλα, 38' αυτ. Γιούρι, 67' Καρντόσο / 45+7' Γκουρουθέτα)

25/02 19:30 Λας Πάλμας - Οσασούνα

25/02 22:00 Ρεάλ - Σεβίλλη

26/02 22:00 Ζιρόνα - Ράγιο Βαγεκάνο

Πηγή: sport24.gr