Η εκδίκηση του... ανεπιθύμητου!

Ο Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος ανήκει στην Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν ο παίκτης που την «εκτέλεσε» και έδωσε την μεγάλη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 1-0.

Πριν από το παιχνίδι ο πρόεδρος της Ατλέτικο Μαδρίτης είχε δει το… μισό έργο: «Ελπίζω αν σκοράρει απέναντι μας, να μην πανηγυρίσει». Ο Ζοάο Φέλιξ όχι μόνο σκόραρε απέναντι στην ομάδα που ανήκει, αλλά το πανηγύρισε σαν να μην υπήρχε αύριο πάνω στις διαφημιστικές πινακίδες.

Αυτός ήταν ο δικός του τρόπος για να την… πει στον Ντιέγκο Σιμεόνε, αφού το δικό του γκολ έκανε την διαφορά στο «Μονζουίκ» (1-0) με την Ατλέτικο να είναι απούσα στο πρώτο μέρος και να ξυπνάει αργά.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ραφίνια αστόχησε σε καθαρή ευκαιρία απέναντι στον Όμπλακ, με τον Λεβαντόφσκι να παίρνει την σκυτάλη (12’, 16’) και την Ατλέτικο Μαδρίτης να υποφέρει.

Το γκολ φαινόταν ότι έρχεται και ήρθε με ένα υπέροχο πλασέ του Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος τρύπησε από αριστερά την αντίπαλη άμυνα και με πανέμορφο τρόπο νίκησε τον Όμπλακ για το 1-0.

Οι τρεις αλλαγές που έκανε στο ημίχρονο ο Σιμεόνε μαρτυρούν ότι δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από την ομάδα του, που είναι αλήθεια ότι ισορρόπησε στην επανάληψη και ίσως άξιζε κάτι παραπάνω.

Ο Ινιάκι Πένια κάλυψε επάξια το κενό του Τερ Στέγκεν αφού με εκπληκτική επέμβαση σε φάουλ του Ντεπάι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (80’), ενώ στις καθυστερήσεις είπε «όχι» σε κλασική ευκαιρία του Άνχελ Κορέα, με το 1-0 να μένει ως το τέλος και να στέλνει τους Κατλανούς με πολύ άγχος στο -4 από την κορυφή.