Σουάρες... δαγκωτό

Χάρη σε δύο γκολ του Λουίς Σουάρες στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ατλέτικο Μαδρίτης απέδρασε από την έδρα της Χετάφε (1-2) και σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή.

Οι παραδόσεις υπάρχουν κυρίως για να… διατηρούνται. Όταν σπάνε πρόκειται για έκπληξη. Από την ημέρα που ανέλαβε ο Ντιέγκο Σιμεόνε την Ατλέτικο Μαδρίτης, σε 19 αναμετρήσεις με την Χετάφε δεν είχε δεχθεί ούτε γκολ!

Αυτό σταμάτησε στο 45ο λεπτό, όταν ο Στέφαν Μίτροβιτς με την βοήθεια του… Όμπλακ έκανε το 1-0 και έβαλε τέλος σε ένα σερί που κράτησε 19 παιχνίδια, 1582 αγωνιστικά λεπτά και ξεκίνησε πριν από 10 χρόνια, το φθινόπωρο το 2011.

Μέχρι εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μίτσελ που είχε ξεκινήσει την σεζόν με 5 σερί ήττες, το πήγαινε καλά. Είχε αφοπλίσει όλα τα ατού των ροχιμπλάνκος και για ένα ημίχρονο δεν είχε κινδυνεύει καθόλου.

Όπως έγινε όμως πριν από 10 ημέρες στην ανατροπή επί της Εσπανιόλ στις καθυστερήσεις, το ίδιο συνέβη και τώρα. Ο Σιμεόνε άλλαξε τους δύο μπακ (Τρίπιερ, Λόντι), άλλαξε και τον αρνητικό Γκριεζμάν και το νέο σχήμα έπιασε τόπο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε δοκάρι με τον Λουίς Σουάρες (68’), άρχισε να πιέζει πιο σωστά, ενώ η αποβολή του Αλενιά (74’) άλλαξε τις ισορροπίες.

Ο Λουίς Σουάρες με ωραία αριστερή προβολή ισοφάρισε σε 1-1 (78’), όμως είχε αφήσει το καλύτερο για το τέλος. Από σέντρα ακριβείας του Βρσάλικο, ο Ουρουγουανός πετάχτηκε με το κεφάλι για το 1-2 (91’), σε μία ακόμα φετινή νίκη των ροχιμπλάνκος στις καθυστερήσεις…