Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Στο θρίλερ της La Liga, καρδιοχτύπησε, έχανε, το γύρισε και με το 1-2 στη Βαγιαδολίδ, η Ατλέτικο κατέκτησε το πρωτάθλημα Ισπανίας, παρά το 2-1 της Ρεάλ με τη Βιγιαρεάλ. Στο Europa League Σοσιεδάδ, Μπέτις (Conference η Βιγιαρεάλ). Επεσαν Ουέσκα, Βαγιαδολίδ, Εϊμπάρ.

Ο matador Λουίς Σουάρες, ο φύλακας άγγελος Ομπλάκ, ο ηγέτης Κόκε, ο ακατάπαυστος Γιορέντε. Και δίπλα τους οι υπόλοιποι, ρολίστες και αρτίστες. Ολοι τους υποταγμένοι στο γενικό πρόσταγμα και στις διαταγές αυτοθυσίας του προπονητή τους. Ο μαέστρος Τσόλο το έκανε δικό του. Με τον δικό του τρόπο. Λίγη καλή μπάλα και πολύ καρδιοχτύπι. Αλλά στο φινάλε το πήρε. Και το κράτησε για πάρτη του. Δεύτερη φορά και πρώτη από το 2014. Με το πέρασμα από τη Βαγιαδολίδ (1-2), η Ατλέτικο Μαδρίτης είναι η καινούργια πρωταθλήτρια Ισπανίας και το άγαλμα του Ποσειδώνα, το παραδοσιακό μέρος συνάντησης ευτυχίας των Ροχιμπλάνκος, ετοιμάζεται να βιώσει και πάλι τις πιο αγαπημένες στιγμές δόξας.

Επειδή όμως είναι στο DNA της, έπρεπε να το βιώσει με τον πιο δύσκολο τρόπο. Να χάνει και να το γυρίσει στο 88' την προηγούμενη αγωνιστική και να ξεκινήσει το ματς με τη Βαγιαδολίδ, χάνοντας ξανά. Ο Πλάνο με πλασέ στην αντεπίθεση (18') σόκαρε την Ατλέτικο, που αγχώθηκε και δεν μπορούσε να αντιδράσει. Ωστόσο, ο Κορέα με φοβερή ατομική ενέργεια ισοφάρισε (57') και 10 λεπτά αργότερα, ο Λουίς Σουάρες με πλασέ στην κίνηση και το 21ο γκολ του στη σεζόν, έκανε την ανατροπή και οδήγησε την ομάδα του στο 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Και όλ' αυτά δίχως καν να την απασχολεί τι έκανε η 2η Ρεάλ. Ενα υπέροχο χιτσκοκικό φινάλε, όπως ακριβώς θα άρμοζε στον Τσόλο και την υπέροχα σμιλευμένη και σκληροτράχηλη συντροφιά που έχει χτίσει...

Έκανε τη δουλειά, αλλά δεν ήταν στο χέρι της

Η Ρεάλ πανηγύρισε μία in extremis νίκη (2-1) με ανατροπή επί της Βιγιαρεάλ, αλλά a priori ήξερε ότι δεν κρατούσε την τύχη στα χέρια της. Εκ προοιμίου καταδικασμένη από τη στατιστική - ποτέ δεν κατέκτησε πρωτάθλημα πηγαίνοντας ως δεύτερη στην τελευταία αγωνιστική - το τρίποντο αυτό δεν έφτανε για να την κρατήσει στο θρόνο καθώς η Ατλέτικο με ανατροπή πέρασε από τη Βαγιαδολίδ.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ στο «Αλφρέδο ντι Στέφανο» με τον Γέρεμι Πίνο στο 20ό λεπτό. Οι «μερένγκες» προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά τόσο ο Μπενζεμά, όσο και ο Μόντριτς δεν κατάφερναν να νικήσουν τον Ρούλι. Οι δυο τους, ωστόσο, οδήγησαν τη Ρεάλ στην ανατροπή. Ο Γάλλος αφού είδε σωστά το γκολ του να μην μετρά (οφσάιντ) στο 58ο λεπτό, ισοφάρισε με απίστευτο τελείωμα στο 87ο.

Με εξίσου πανέμορφο τρόπο ο Κροάτης οδήγησε τους γηπεδούχους στην ανατροπή και τη νίκη. Η Βιγιαρεάλ μπορεί να είχε το μυαλό της στο Γκτανσκ, αλλά με τα τωρινά δεδομένα την επόμενη σεζόν θα συμμετέχει στο Europa Conference League. Αν νικήσει, ωστόσο, τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Europa League θα πάρει το εισιτηρίο για το Champions League.

Ο Μέσι διακοπές και ο Γκριεζμάν «σφράγισε» την 3η θέση για τη Μπάρτσα!

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν σε... πρόωρες διακοπές, η Μπαρτσελόνα δεν ήταν ορεξάτη, ωστόσο έκλεισε τη χρονιά με νίκη, αφού επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Εϊμπάρ και σφράγισε την 3η θέση της βαθμολογίας. Οι Καταλανοί ήταν αδιάφοροι, έχασαν μέσα από τα χέρια τους τον τίτλο και στην τελευταία στροφή απλά πήραν ένα τρίποντο γοήτρου. Η ουραγός Εϊμπάρ έπαιξε χωρίς άγχος, ήταν απειλητική, αλλά δεν είχε την ουσία για το γκολ. Η Μπαρτσελόνα ήταν κάκιστη στο α' μέρος και δεν κατάφερε να απειλήσει. Στην επανάληψη ανέβασε στροφές, πίεσε και στο  81' o Γκριεζμάν με υπέροχο τελείωμα διαμόρφωσε το 1-0. Βέβαια, η Εϊμπάρ θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 86', αλλά η προσπάθεια του Κίκε βρήκε στο δοκάρι!

Σώθηκε η Έλτσε, έπεσε η Ουέσκα του Σιόβα

Η Έλτσε νίκησε 2-0 την Μπιλμπάο και εξασφάλισε την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία. Ο πρώην φορ της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ, άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, ενώ ο Γκούτι από ασίστ του Αργεντινού στο 73ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.  Η Βαγιαδολίδ υποβιβάστηκε μετά την ήττα από την πρωταθλήτρια Ατλέτικο, ενώ δεν την γλίτωσε και η Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα.

Έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με τη Βαλένθια. Παρά τις επίμονες προσπάθειες του Σάντρο Ραμίρεθ, δεν κατάφερε να αποφύγει τον υποβιβασμό στη Segunda.

Ρεάλ Μαδρίτης – Βιγιαρεάλ 2-1

Βαγιαδολίδ – Ατλέτικο Μ. 1-2

Θέλτα – Μπέτις 2-3

Εϊμπάρ – Μπαρτσελόνα 0-1

Ουέσκα – Βαλένθια 0-0

Ελτσε – Αθλέτικ Μπ. 2-0

Οσασούνα – Σοσιεδάδ 0-1

Λεβάντε – Κάντιθ 2-2