Ημίχρονο και… βαθμός στην ματσάρα του «Μεντιθιρόθα»!

Έχοντας από ένα ημίχρονο «δικό τους», Αλαβές και Βαλένθια ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2, σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία σήμερα για την 10η αγωνιστική της Primera Division.

Μετά το κόρνερ του Λούκας Πέρεθ, ο Τσίμο Ναβάρο έκανε το πλασέ πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος και την έστειλε στην απέναντι γωνία του Χάουμε, για το 1-0 των γηπεδούχων μόλις στο 3ο λεπτό!

Οι ίδιοι παίκτες μάλιστα πρωταγωνίστησαν και στην επόμενη μεγάλη φάση για την Αλαβές, καθώς μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά, προτού ανατραπεί από τον Γκιγιαμόν στο 15’...

Ο Λούκας Πέρεθ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, έστειλε την μπάλα ψηλά και δεξιά, βελτίωσε την επίδοσή του από την άσπρη βούλα σε 21/24 στην καριέρα του και με το 2-0 από νωρίς έβαλε ακόμα πιο δύσκολα στις «νυχτερίδες» που έμοιαζαν… πελαγωμένες και παρέμειναν μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, η Βαλένθια μπήκε πιο δυνατά και απείλησε πρώτη, με τον Γκαμειρό να αστοχεί στο τετ α τετ με τον Πατσέκο στο 58’, ενώ είδε πέναλτι υπέρ της, με την χρήση VAR να γίνεται… χέρι του Γκουέδες, πέντε λεπτά αργότερα.

Ακολούθησε η ακύρωση γκολ των Βάσκων και συγκεκριμένα του Ντελαγουάρδια, για χέρι, στο 70’, ενώ οι φιλοξενούμενοι που είχαν ήδη ανεβάσει την απόδοσή τους μείωσαν μετά από δύο λεπτά, με την ασίστ του Γκαμειρό για τον Μανού Βαγιέχο που έκανε το 2-1 με τον Πατσέκο εξουδετερωμένο…

Σε συνέχεια αυτού, η Βαλένθια έφερε το ματς στα ίσα όταν από «κομπίνα» σε εκτέλεση φάουλ του Σολέρ, ο Γκιγιαμόν με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το 2-2!

Η ομάδα του Χάβι Γκράθια πήγε να κάνει την… επική ανατροπή και να πάρει ολόκληρο το «τρίποντο» στο 88’, με την πονηρή σέντρα-σουτ του Γκαγιά από πλάγια αριστερά να αναγκάζει τον Πατσέκο να διώξει με υπερένταση.

Ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, μετά από ταχύτατη αντεπίθεση ο Γκουέδες έβγαλε τον Γκαμέιρο… φάτσα με τον Πατσέκο, αλλά εκείνος έστειλε την μπάλα στα… πουλιά, αντί να κάνει το 2-3!