Ουκρανικό πάρτι στην Μαδρίτη με τρία γκολ στο ημίχρονο

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ ήταν απολαυστική στο πρώτο 45λεπτο στο ματς του "Αλφρέδο Ντι Στέφανο" καθώς πέτυχε τρία γκολ εις βάρος της Ρεάλ μέσα σε 14 λεπτά και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα για τη νίκη.

Σοκ για την Ρεάλ και δέος για την Σαχτάρ! Αυτός θα μπορούσε να είναι κάλλιστα ο τίτλος στο σενάριο του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης των δύο ομάδων για την πρεμιέρα του Champions League, με τους Ουκρανούς να μυρίζονται αίμα βλέποντας τις τρωτές αδυναμίες των Ισπανών στο κέντρο της άμυνάς τους και να σφυροκοπούν ανελέητα την εστία του Τιμπό Κουρτυά.

Το αποτέλεσμα ήταν να σταματήσει το κοντέρ στα τρία γκολ (0-3) με τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, και τους παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν να βρίσκονται κατάματα με μία ακόμα ντροπιαστική ήττα αλλά και εμφάνιση, λίγα 24ωρα μετά το 0-1 απο την Κάντιθ για την La Liga.

Ο Τετέ με αριστερό πλασέ στο 29' μέσα από την περιοχή έσυρε το χορό των γκολ για τους "πορτοκαλί", ο Βαράν στο 33' έκανε δύο τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους στέλνοντάς αθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κουρτουά ενώ στο 42' ο Σόλομον έκανε το 3-0 μετά από εκπληκτική συνεργασία του με τον Τετέ με την οποία εξέθεσε για μία ακόμα φορά στο πρώτο 45λεπτο την άμυνα των πρωταθλητών Ισπανίας.