«Πετούσε φωτιές» η Ατλέτικο, ονειρικό ντεμπούτο για Σουάρες

Με τον Λουίς Σουάρες να παρακολουθεί από τον πάγκο (ή μάλλον από την εξέδρα, ελέω κορονοϊού...) για 70 λεπτά τις προσπάθειες των νέων συμπαικτών του, αυτοί βάλθηκαν να αποδείξουν ότι... δεν τον χρειάζονται!

Μετά, βέβαια, ο Ουρουγουανός πάτησε για πρώτη φορά το χορτάρι του «Wanda Metropolitano» και με το... καλημέρα υπενθύμισε γιατί θεωρείται ένας από τους κορυφαίους επιθετικούς στον κόσμο. Ως συνέπεια αυτών, η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε επίδειξη δύναμης στην πρεμιέρα της στη φετινή La Liga, συντρίβοντας 6-1 τη Γρανάδα (που προερχόταν από τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, σε πρωτάθλημα και Europa League).

Με τους Ζοάο Φέλιξ και Άνχελ Κορέα σε μεγάλα κέφια, οι «ροχιμπλάνκος» έπαιξαν σπουδαίο ποδόσφαιρο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9΄, με κεφαλιά του Ντιέγκο Κόστα μετά από σέντρα του Κορέα, ενώ στο 16΄ ο Φέλιξ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σαούλ νικήθηκε από τον Ρουί Σίλβα. Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους (47΄), ο Κορέα από ασίστ του Φέλιξ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και στο 65΄ οι ρόλοι αντιστράφηκαν για το 3-0.

Ο Σουάρες πέρασε στο ματς στο 70΄, αλλά πρόλαβε να δώσει μία... πρόγευση των όσων μπορεί να προσφέρει στη νέα του ομάδα. Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα έδωσε την ασίστ στον -επίσης νεοεισελθόντα- Γιορέντε για το 4-0, στη συνέχεια έχασε μία μεγάλη ευκαιρία, πήγε να κερδίσει πέναλτι με... βουτιά, που ξεγέλασε τον διαιτητή αλλά όχι το VAR, σκόραρε με κεφαλιά στο 85΄ και ξανά με διπλή προσπάθεια στις καθυστερήσεις, ολοκληρώνοντας ένα ονειρικό απόγευμα για την Ατλέτικο. Ο Μολίνα πέτυχε το γκολ της τιμής για τη Γρανάδα, που μάλλον είχε περισσότερο το μυαλό της στο ματς με τη Μάλμε για τα πλέι-οφ του Europa League.