Ανέκαμψε με τεσσάρα η Λεβερκούζεν, πρώτη απώλεια βαθμών η Λειψία

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επέστρεψε εμφατικά στις νίκες για την 3η αγωνιστική της Bundesliga, καθώς κατάφερε να ξεφύγει από την έδρα της Χόφενχαϊμ με 4-1.

Απώλεια βαθμών για τη Λειψία που έμεινε στο 0-0 απέναντι στη μαχητική Ουνιόν Βερολίνου. Το πρώτο της «τρίποντο» στη σεζόν πήρε η Στουτγάρδη που νίκησε με 3-1 την Γκλάντμπαχ εκτός έδρας.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έθεσε τις βάσεις για τη νίκη πετυχαίνοντας δύο τέρματα μέσα σε 13 λεπτά. Ο Τεριέ άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας στο 17', ενώ ο Μπόνιφεϊς διπλασίασε τα τέρματα της Λεβερκούζεν στο 30ό λεπτό.

Η Χόφενχαϊμ απάντησε στο 37' με το γκολ του Μπερίσα μειώνοντας σε 2-1, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει περαιτέρω την εστία του Χραντέτσκι. Στο δεύτερο μέρος, η Λερβερκούζεν πατούσε καλύτερα και ο Βιρτς έκανε το 3-1 από το σημείο του πέναλτι «σφραγίζοντας» στην ουσία τη νίκη, ενώ ο Μπόνιφεϊς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 74'.

Γεύτηκε τη νίκη η Στουτγάρδη, «κόλλησε» η Λειψία

Η Στουτγκάρδη πέρασε με το νικηφόρο 3-1 από την έδρα της Γκλάντμπαχ παίρνοντας το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν. Ο Ουντάφ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 21', με τον Πλέα να ισοφαρίζει έξι λεπτά αργότερα. Στην επανάληψη, η ομάδα του Χένες πέτυχε άλλα δύο γκολ με τον Ντεμίροβιτς φτάνοντας εύκολα στο τελικό 3-1.

Την πρώτη απώλεια βαθμών γνώρισε η Λειψία, καθώς «κόλλησε» στο μηδέν απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε για τη Λειψία στο 74', αλλά ο Οπεντά αστόχησε στο πέναλτι, με τον Ρόνοου να του λέει «όχι».