Η... Neverlosen με 10 παίκτες πήρε στα πέναλτι (και) το σούπερ καπ!

Σας έλειψε;

Αυτή η… θεότρελη Λεβερκούζεν που την περασμένη αγωνιστική περίοδο έφερνε τα πάντα τούμπα και είχε κάνει συνήθεια τα γκολ στο φινάλε, επέστρεψε με το «καλησπέρα» στη νέα σεζόν! Κι αφού είχε παίκτη λιγότερο από το 37’ απέναντι στη Στουτγκάρδη στο Super Cup, ισοφάρισε στο 2-2 της κανονικής διάρκειας στο 87ο λεπτό και επικράτησε 4-3 στη διαδικασία από την άσπρη βούλα!

Ας τα πάρουμε, όμως, από την αρχή…

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο σαν να μην… πέρασε μια μέρα, είδε τον Μπόνιφεϊς να βρίσκει δίχτυα στο 11ο λεπτό, παίρνοντας την κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έπειτα από διπλή προσπάθεια να φανεί απειλητικός στην ίδια φάση, από εκείνο το σημείο.

Η Στουτγκάρδη αντέδρασε με φοβερή ταχύτητα και στο 15ο λεπτό ο Μιλό βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην «καρδιά» της περιοχής του Χραντέτσκι για το αριστερό πλασέ και το 1-1.

Οι «ασπιρίνες» στο 37’ είδαν τον Μάρτιν Τεριέ να πέφτει εντελώς άτσαλα στα πόδια του Ντεμίροβιτς με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα, συνεπώς η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες πήρε το ψυχολογικό boostάρισμα για να βγάλει μεγαλύτερη ένταση ψάχνοντας την ανατροπή. Και πέτυχαν το σκοπό τους! Στο 63ο λεπτό ο Κράτζικ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ντενίς Ουντάβ με προβολή έγραψε το 2-1.

Και τότε; Τι έγινε τότε; Όχι, δεν… χαμήλωσαν τα φώτα, αλλά η Λεβερκούζεν θυμήθηκε τα… μαγικά της, από την περασμένη σεζόν. Και «χτύπησε» στα τελευταία λεπτά. Και ο Πάτρικ Σικ που είχε ολοκληρώσει άλλες ανατροπές, έφυγε στο χώρο, πήρε την ασίστ του Γκριμάλδο και με υπέροχο πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Φρίμπονγκ στις καθυστερήσεις αστόχησε σε φοβερή ευκαιρία που έκανε ακόμα και τον Τσάμπι Αλόνσο να γονατίσει και να μην πιστεύει αυτό που παρακολούθησε, ωστόσο, στη διαδικασία των πέναλτι η Λεβερκούζεν ήταν πιο ικανή και τυχερή και επικράτησε 4-3 για να πάρει το Super Cup.