Εφιάλτης στο Μόναχο για Λαμπρόπουλο, Σταφυλίδη - Νέο ρεκόρ ο Λέβα!

Σαρωτική η Μπάγερν Μονάχου, διέλυσε με 7-0 την Μπόχουμ σε ένα τραυματικό απόγευμα που οι Κώστας Σταφυλίδης και Βασίλης Λαμπρόπουλος θέλουν να ξεχάσουν το συντομότερο δυνατόν…

Μία από τις πιο άβολες καταστάσεις που μπορεί να βρεθεί σήμερα ένας ποδοσφαιριστής είναι να βρεθεί αντίπαλος της Μπάγερν Μονάχου. Το γήπεδο δεν έχει σημασία.

Ολόκληρη Μπαρτσελόνα δεν προέβαλε την παραμικρή αντίσταση δεν είχε ούτε σουτ προς την αντίπαλη εστία μεσούσης της εβδομάδας, η Μπόχουμ θα απειλούσε;

Για τον Κώστα Σταφυλίδη και τον Βασίλη Λαμπρόπουλο που ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα των νεοφώτιστων η εμπειρία ήταν εφιαλτική.

Η Μπάγερν δεν είχε όρεξη για αστεία, πολλά από τα αστέρια της είχαν πατημένο από την αρχή το πόδι στο γκάζι και στο τέλος το κοντέρ έγραψε επτάρα (7-0), με τους Βαυαρούς να έχουν ήδη 20 γκολ στην φετινή Bundesliga μόλις μετά από 5 αγωνιστικές!

Σε ένα βράδυ απόλυτης τρικυμίας, ο Βασίλης Λαμπρόπουλος σκόραρε ένα… εύκολο αυτογκόλ (43’) για το 4-0, ενώ ο Σταφυλίδης αντικαταστάθηκε στο 57ο λεπτό σε ένα ματς που δεν χωρά μεγάλης ανάλυσης.

Αυτός που δεν καταλαβαίνει τίποτα πάντως είναι ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός χρειάστηκε 61 λεπτά για να βρει δίχτυα, όμως συνέχισε μερικά ασύλληπτα σερί που δεν έχουν προηγούμενο: Γκολ για 13 συνεχόμενα εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, γκολ επί 15 συνεχόμενα παιχνίδια Bundesliga, γκολ επί 19 συνεχόμενα επίσημα ματς με την φανέλα των Βαυαρών! Αδιανόητο!

Κι όλα αυτά σε μία αγωνιστική που ενώ στην Allianz Arena μπήκαν επτά τέρματα, στα υπόλοιπα τρία παιχνίδια που διεξήχθησαν την ίδια ώρα μπήκε μόνο… ένα!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga έχουν ως εξής:

Αρμίνια Μπίλεφελντ - Χόφενχαϊμ 0-0

Άουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 1-0