Η Χέρτα απέδρασε με σημαντικό βαθμό!

Η Χέρτα απέδρασε με σημαντικό βαθμό από την έδρα της φορμαρισμένης Μάιντς (1-1), μειώνοντας έτσι τη διαφορά από τη σωτηρία στους τρεις πόντους.

Την ανοδική της πορεία στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε η Χέρτα, η οποία έφυγε... αλώβητη από την έδρα της φορμαρισμένης Μάιντς για την εξ αναβολής 29η στροφή της Bundesliga, παίρνοντας ένα υπερπολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Παλ Ντάρνταϊ αν και βρέθηκε σε πιο παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αφήνοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στους γηπεδούχους, εντούτοις όμως ήταν εκείνη που απείλησε περισσότερο δημιουργώντας αρκετές επικίνδυνες στιγμές για δεύτερο γκολ.

Μετά από ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο της Μάιντς, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη, ανοίγοντας το σκορ στην πρώτη ουσιαστικά αξιόλογη προσπάθειά τους μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς, με τον Τουσάρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 36' έπειτα από σέντρα του Ντάρνταϊ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως, η Μάιντς έφερε το ματς στα ίσα με ένα φοβερό πλασέ του Εμβένε. Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος, παρά τις πολύ καλές προσπάθειες των πρωτευουσιάνων στο 65' και 83' με τους Κούνια και Πιάτεκ αντίστοιχα να φύγουν με το τρίποντο.
Αποτέλεσμα που ναι μεν διατήρησε τη Χέρτα στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο έφτασε τους 27 πόντους και μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους από τη 15η Αρμίνια και την παραμονή, έχοντας μάλιστα και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Πηγή: sport-fm.gr