Στο... και πέντε τη γλίτωσε η Λεβερκούζεν!

Ένα γκολ του Ταπσόμπα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τον βαθμό για την Μπάγερ Λεβερκούζεν στην έδρα της Αουγκσμπουργκ.

Σε ρηχά νερά παραμένει η Μπάγερ Λεβερκούζεν, που εσχάτως δωρίζει γκολ, βαθμούς και νίκες. Για μία ακόμα φορά, οι ασπιρίνες μπήκαν νωθρά στο ματς και βρέθηκαν να κυνηγούν την Άουγκσμπουργκ με ένα γκολ δώρο.

Ο τερματοφύλακας Λομπ με ιστορική… ζεϊμπεκιά χάρισε το γκολ στον Νιντερλέχνερ και εκείνος σε κενή εστία έκανε το 1-0. Η Άουγκσμπουργκ παίζοντας πίσω από την μπάλα είχε ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς, όμως ο Νιντερλέχνερ σπατάλησε μία κλασική ευκαιρία (27’), ενώ το VAR πήρε πίσω το πέναλτι που είχε υποδειχθεί αρχικά σε παράβαση κατά του Ταπσόμπα.

Η Λεβερκούζεν μπορεί να είχε 70% κατοχή, αλλά ήταν εξαιρετικά φλύαρη, στην πραγματικότητα δεν είχε ούτε μία μεγάλη στιγμή.

Υπό αυτό το πρίσμα το 1-1 του Ταπσόμπα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοδυναμεί με μία μικρή νίκη, αφού η ομάδα του Πίτερ Μπος βρήκε έναν ανέλπιστο βαθμό που την διατηρεί στην 5η θέση.