Δεύτερο «τρίποντο» για τη Λιόν

Το πρώτο «τρίποντο» στην έδρα της και δεύτερο στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λιόν, η οποία επικράτησε άνετα με 3-1 της Στρασμπούρ, για την 5η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι «Λιονέ» πήραν με το... καλημέρα προβάδισμα (8΄ Ντεμπελέ) και ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, υποχρεώνοντας τη Στρασμπούρ στην τρίτη εφετινή ήττα της.Νωρίτερα, η Νις πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ναντ με 2-0 και πλησίασε στο γκρουπ των πρωτοπόρων. Η Λανς έδειξε τη φετινή δυναμική της, επικρατώντας με 3-2 στο Μπορντό της τοπικής ομάδας. Με τη νίκη αυτή, που ήρθε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στο μεταξύ, η Μονπελιέ κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Σεντ Ετιέν, επικρατώντας στην έδρα της με 2-0. Με τη νίκη της αυτή η Μονπελιέ πλησίασε στο γκρουπ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας. Συνοπτικά τ' αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Λοριάν-Λιλ           2-1