Το «άστρο» του Εμπαπέ οδήγησε την Παρί στο κύπελλο

Σε ένα ματς που δεν ήταν και το καλύτερο από πλευράς ποιότητας, η Παρί Σεν Ζερμέν εκμεταλλεύτηκε το «άστρο» του Κιλιάν Εμπαπέ, επικράτησε 2-0 της Μονακό και αναδείχθηκε Κυπελλούχος Γαλλίας για 14η φορά στην ιστορία της!

Παρά τη μεγάλη απουσία του Νεϊμάρ, η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο κατάφερε να βρει τις λύσεις απέναντι σε μια ακίνδυνη Μονακό. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά και χωρίς έχει σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση, η Παρί κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ χάρη στο γκολ του Ικάρντι (19’). Ο Αργεντινός επιθετικός πλάσαρε σε ανυπεράσπιστη εστία, με τον Εμπαπέ να έχει κλέψει την μπάλα, εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος της άμυνας της Μονακό.

Η αμέσως επόμενη φάση ήρθε στο 33’, όμως ο Μαζέτσκι έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Φλορέντσι. Οι τυπικά γηπεδούχοι δυσκολεύονταν φανερά να δημιουργήσουν ευκαιρίες, ενώ οι μοναδικές στιγμές που απείλησαν ήταν με τον Ντισασί στο 37’ και με τον σουτ του Φόλαντ στο 39’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε απογοητευτικά από πλευράς θεάματος και έπρεπε να φτάσουμε στο 69’ για να γίνει η πρώτη αξιόλογη φάση. Για ένα δεκάλεπτο από εκείνο το σημείο η Μονακό έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Αρχικά η σέντρα σουτ του Μάρτινς κατέληξε στο δοκάρι, στη συνέχεια το σουτ του Νιατά κατέληξε στην αγκαλιά του Νάβας, ενώ ο Τσουμενί έστειλα ελάχιστα έξω από τα δοκάρια την μπάλα.

Ο Εμπαπέ όμως δεν άφησε ασυγχώρητες αυτές τις ενέργειες, και αφού προειδοποίησε στο 80’, με την ασύλληπτη λόμπα του να καταλήγει στο δοκάρι, στη συνέχεια έκανε το 2-0 (81’) με σκαφτό σουτ μέσα από την περιοχή και χάρισε τον τίτλο στην Παρί.