Απίθανη ανατροπή τίτλου από τη Λιλ!

Αυτή η Λιλ αξίζει τον τίτλο! Με τον 36χρονο Μπουράκ Γιλμάζ να κάνει... όργια, οι «λιλουά» επέστρεψαν από το 2-0 και νίκησαν με 3-2 τη Λιόν εκτός έδρας, ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή της Ligue 1!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, καθώς ένα δυνατό σουτ του Σλιμανί στο 20' και ένα αυτογκόλ του Φόντε στο 35' έφεραν τους «λιονέ» μπροστά στο σκορ με 2-0.

Παρ' όλα αυτά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιλμάζ μείωσε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η ισοφάριση ήρθε στο 60', όταν μετά από λάθος του Πακετά ο Τούρκος έδωσε πάσα... πάρε-βάλε στον Ντέιβιντ, που δεν αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Η ολική ανατροπή του σκηνικού έφερε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Γιλμάζ, που βγήκε τετ α τετ με τον Λόπες και έσκαψε την μπάλα από πάνω του, ολοκληρώνοντας την τεράστια ανατροπή στο 85ο λεπτό!

Πλέον η Λιλ βρίσκεται στο +1 από την Παρί, στο +2 από τη Μονακό και στο +6 από τη Λιόν, που τέθηκε ουσιαστικά εκτός μάχης.