Ligue 1: Πέρασε εύκολα από το Μπορντό η Μονακό

Η Μονακό πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπορντό με 3-0, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ligue 1, και παραμένει στη διεκδίκηση του τίτλου. Η ομάδα του πριγκιπάτου είναι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λιλ και έναν από την (δεύτερη) Παρί Σεν Ζερμέν.

Νωρίτερα, έχασε έδαφος η Λανς, στην προσπάθεια που κάνει για ευρωπαϊκή εμπειρία τη νέα σεζόν, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Μπρεστ (1-1). Στο μεταξύ, στο έκτο λεπτό τον καθυστερήσεων ο Μάουρο Ικάρντι λύτρωσε την Παρί Σεν Ζερμέν στην -εντός έδρας- συναρπαστική αναμέτρηση κόντρα στη Σεντ Ετιέν, καθώς διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπουάνγκα στο 78ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια πήρε την κατάσταση στα... πόδια του ο Κιλιάν Μπαπέ και με δύο δικά του γκολ (79', 87' πεν.), ανέτρεψε το σκορ και έδωσε την πρωτοπορία στην Παρί, αλλά η Σεντ Ετιέν δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 2-2 με τον Χαμουμά.

Το ματς όμως κρίθηκε δύο λεπτά αργότερα, καθώς λίγο πριν το τελικό σφύριγμα ο Ιταλός φορ χάρισε στην ομάδα του τη σημαντική νίκη και την οδήγησε στον ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Λιλ.