Ντεμπούτο με το δεξί για τον Σαμπάολι

Ντεμπούτο με το δεξί στην τεχνική ηγεσία της Μαρσέιγ έκανε ο Χόρχε Σαμπάολι.

Ο Αργεντινός τεχνικός, που βρέθηκε για πρώτη φορά στον πάγκο, είδε την ομάδα του να κερδίζει 1-0 τη Ρεν στο «Βελοντρόμ», σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Με τη νίκη, η Ολιμπίκ σκαρφάλωσε στην 6η θέση με 42 βαθμούς και πλέον βρίσκεται μόλις στο -2 από την προνομιούχο 5η. Από την άλλη, οι ηττημένοι, που παραμένουν στη 10η θέση με 38, συνεχίζουν χωρίς… φρένα τον κατήφορό τους. Κι αυτό γιατί γνώρισαν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους και έφτασαν τα 8 σερί ματς χωρίς νίκη.

Ιδιαίτερα κακό το πρώτο ημίχρονο στο Βελοντρόμ, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να αναπτυχθούν και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ. Η ομάδα της Μασσαλίας είχε μια ελαφρά εδαφική υπεροχή, αλλά μόλις μια καλή στιγμή στο 34’ με τον Μίλικ, ο οποίος νικήθηκε από τον Γκομίς. Οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

Στο 55’ ήταν η σειρά του Τοβέν να χάσει μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, πλασάροντας ελάχιστα άουτ και στο 67’ «απάντησε» ο Μπουριγκό με σουτ που μπλόκαρε ο Μανταντά. Οχτώ λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ, αλλά στο σουτ του Τεριέ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η Ολιμπίκ πίεσε περισσότερο στα τελευταία λεπτά και ευτύχησε να σκοράρει στο 88’ με τον Κουισάνς, ο οποίος λύτρωσε την ομάδα του και της χάρισε τη μεγάλη νίκη.

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sport-fm.gr