Νίκες για τους «μεγάλους» του Σαμπιονά

Τις πρώτες νίκες τους στο νέο πρωτάθλημα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, σημείωσαν απόψε Μπορντό, Ναντ, Σεντ Ετιέν, Μονακό και Λιλ.

Οι «γιρονδίνοι» πέρασαν από την έδρα της Ανζέ με 2-0, τα «καναρίνια» επιβλήθηκαν δύσκολα της Νιμ με 2-1, οι «στεφανουά» με δυο γκολ του Αμουμά έκαμψαν την αντίσταση της Λοριάν και οι Μονεγάσκοι άλωσαν το Μετς.

Νωρίτερα, το γκολ του Τζόναθαν Μπαμπά στο 38ο λεπτό έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση ανάμεσα στη Ρεμς και στην Λιλ και να χαρίσει στους φιλοξενούμενους την πρώτη νίκη στη Ligue 1.

Ο Τάσος Δώνης πέρασε αλλαγή για τους γηπεδούχους στο 46ο λεπτό, ωστόσο, δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του για ν΄ «ανοίξει λογαριασμό» στο γαλλικό πρωτάθλημα της σεζόν 2020/2021.