Με τεσσάρα και ανατροπή στην ανατροπή έμεινε στην κορυφή!

Η ΑΕΚ συνέχισε το σερί της με ανατροπή στην ανατροπή κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 4-2 στην OPAP Arena για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο ΠΑΣ σόκαρε την Ένωση στο πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς, θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό της ωστόσο δεν δημιούργησε πολλές καλές φάσεις στα καρέ του Σούλη.

Η πρώτη καλή στιγμή της Ένωσης ήταν στο έκτο λεπτό. Ο Τσούμπερ εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ. Στο 14ο λεπτό ήταν η σειρά του Σιντιμπέ να απειλήσει, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε λίγο άουτ. Ένα λεπτό μετά ήρθε το γκολ για την Ένωση με τον Νταμιάν Σιμάνσκι.

Στο 16ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία πήρε την πάσα από τον Σιντιμπέ και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο. Η πρώτη απειλή των φιλοξενούμενων ήταν στο 22ο λεπτό με την κεφαλιά του Ροσάλες που δεν ανησύχησε τον Στάνκοβιτς.

Οι Ηπειρώτες απάντησαν με τη στατική φάση του Τσαούση και την προβολή του Σομποτσίνσκι στο 35'. Οι κεφαλιές των Σιντιμπέ και Γκαρσία δεν βρήκαν στόχο με τον ΠΑΣ να κάνει και δεύτερο χτύπημα με τον Τζίμα στο 45'.

Η ανατροπή ήρθε στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πίεσε διαρκώς τα καρέ του ΠΑΣ, ούσα πίσω στο σκορ, με την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να αμύνεται μαζικά για να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα στο σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή της Ένωσης ήταν στο 61ο λεπτό. Ο Μάνταλος έκανε το σουτ, αλλά ο Σούλης έδειξε αντανακλαστικά και τον σταμάτησε. Ένα λεπτό μετά ξανά ο Έλληνας μεσοεπιθετικός απείλησε με κεφαλιά μετά από γέμισμα του Πινέδα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Στο 69ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Εσέκιελ Πόνσε και πέντε λεπτά μετά ο Λιούμπιτσιτς το έφερε τούμπα.

Παρά το 3-2 η Ένωση συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων για να μπορέσει να κλείδωσει το τρίποντο. Το βρήκε το τέταρτο γκολ χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Πόνσε στο 79ο λεπτό.

Στο φινάλε οι δύο ομάδες δημιούργησαν λίγες φάσεις στις δύο εστίες, με το 4-2 να μένει μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (57' Λιούμπιτσιτς), Βίντα, Χατζισαφί, Πήλιος (78' Μήτογλου), Σιμάνσκι (57' Γιόνσον), Πινέδα, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ (57' Μάνταλος), Γκαρσία (46' Πόνσε).

ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης, Σόρια, Τσαούσης, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Λιάσος, Τζίνο (84' Μπεγκάλα), Ντεμίρ (64' Τούτου), Ροσάλες (75' Κόντε), Τζίμας (75' Πανάγου), Λεό (84' Κύρκος).

Πηγή: sport24.gr